Nomura: Petrol ve Seçimler

Nomura petrol fiyatlarındaki ne önemli 3 etkenin ABD ve İsrail seçimleri ile Irak’ta siyasi gelişmeler olacağını öne sürdü. Rapora göre, İsrail’de erken seçim İran’a saldırı ihtimalini yükseltecek.  Ancak, böyle bir saldırının petrol fiyatlarına etkisi sınırlı kalabilir.  Buna karşın asıl tehlike bir şekilde Irak’da gittikçe kötüleşen siyasi istikrarın petrol üretimini azaltması. Nomura’ya göre İsrail’in 2012 yılında İran’a saldırmayacağı algılaması yayılmadan Brent petrolde 110-120 doların altına inilmesi çok zor.

 

İsrail’de genel seçimler 2103 yılında, ancak Netanyahu halen yükselişte olan seçmen desteğine güvenerek erkene almayı düşünebilir.  Netanyahu açısından İran’ saldırının başarısızlığa uğraması yeniden seçilme şansını sıfıra indireceği için, bu riske girmeye değer. Nomura Obama-Netanyahu ilişkileri hakkında kararsız.  İki liderin derin görüş ayrılığı içinde olması mümkün.  Obama, İran’ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeye çalışırken,Netanyahu’nun hedefi bu imkana sahip olmasının dahi engellenmesi.

 

İran’in ise ambargolara rağmen nükleer programından vazgeçmeye niyeti yok.  Bu şartlarda P5+ 1 görüşmelerinin gerçekleşeceği de şüpheli. Ayrıca, İran’ın gitttikçe azalan petrol ihracatı yanında, Sudan, Libya, Yemen ve Suriye’den gelen arz da çeşitli nedenlerden dolayı azaldı.  Nomura’ya göre yakında Venezuela ve Nijerya’nın arzı da tehlikeye girebilir. Ancak, orta vadede en büyük tehlike Irak’ın yeniden iç savaşa sürüklenerek petrol üretimini azaltması.

 

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC Strateji: GOP Prim Yapmaya Aday

Gelişmekte olan piyasalarda (GOP) hisse senetleri Cuma akşamı %0.2 değer yitirdi ve sene başından bu yana kazandırdıkları %16’nın üstüne bu...

Kapat