NOMURA, Japon Ekonomisi Gelecek Yıl Yüzde 3.1 Büyüyecek

Nomura’nın global baş ekonomisti Paul Sheard, Japonya’nın şu  anda deprem sonrası resesyon sürecinde olduğunu ve GSYH’nın bu yıl  yüzde 0.5 daralmasının beklendiğini bildirdi. Ancak Sheard, gelecek yıl  Japon ekonomisinin yüzde 3.1 büyüyeceğini öngördüğünü vurguladı.
 

Sheard ayrıca, tedarik zincirindeki aksama nedeniyle bazı Japon  şirketlerinin üretimi deniz aşırı bölgelere taşımalarını beklediğini de ifade etti.
 

Konuyla ilgili JP Morgan’ ın yaptığı açıklamada ise benzer bir görüş öne sürülüyor
 

JP Morgan Baş Ekonomisti Bruce Kasman, Japonya’nın depremin  yol açtığı GSYH kayıplarının yüzde 90′ını yaz sonuna kadar geri almasını beklediğini ve ekonominini 2011 sonunda büyümeye geri  döneceğini söyledi.

 
Ancak Kasman, depremin Japonya’nın GSYH’nı ikinci ve üçüncü  çeyrekte yılllık yüzde 4 düşürmesini beklediğini de vurguladı.

————————————————————————————————————-
 
 

– EĞER JAPONYA CARİ İŞLEMLER AÇIĞI VERİRSE YEN DAHA DA ZAYIFLAYABİLİR – 

Barclays Capital’in Japonya baş ekonomisti Kyohei Morita,  Japonya’nın çok uzun bir zamandan bu yana cari işlemler fazlası vermekte olduğunu ve ekonomistlerin genel olarak cari işlemler  açığı oluşacağı yönünde bir senaryodan endişe duymadıklarını, ancak cari  ekonomik trendin devam etmesi halinde bu cari işlemler fazlasının  ortadan kaybolacağını savundu. Morita, Japonya’nın cari işlemler  fazlasının yerini, cari işlemler açığına bırakması halinde daha zayıf  bir Yen’in ve Japon devlet tahvilleri için daha dik bir getiri eğrisinin  yolunun açılacağı uyarısında bulundu.

 
Morita yaptığı açıklamada, “Bir cari işlemler açığı, Japon  ekonomisinin gittiği yolu tamamen değiştirir” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Özelleştirmede 5 Milyar Dolarlık Tehlike

Başkent Gaz’da 100 milyon dolar teminatı yakarak kendi aralarında da köprüleri atmaya hazırlanan İki Mehmetler Ortaklığı, bu sene bütçe dengesini...

Kapat