Ne zaman alım yapmalı?

Dün İMKB’de teknik son günlerdeki teknik zayıflama Fitch’ten gelen açıklamaları bahane ederek kırılmayı gerçekleştirdi ve endekslerde %3’ü bulan düşüşler yaşandı. Kırılmanın ardından yaşanan panik bu düşüşteki en önemli etkendi. Özellikle sığ tahtalardaki altta kalma korkusu fiyat gözetmeksizin satışların yapılmasına enden oldu. Günün ikinci yarısında ise “neden bu kadar satış yaptık” sorusuna çok da mantıklı cevap üretemeyen yatırımcıların yeniden alıma geçtiğini gördük. Böylece tam bir dal-çık gerçekleşmiş oldu. Bugün bu çıkış İMKB 30’u 74,800 üzerine taşır ve en azından dünkü hacme yakın bir işlem hacmi gerçekleşecek olursa İMKB’de hızlı bir çıkış başlayabilir. Bu nedenle dün kırılma yaşanması ile birlikte aşağı yönlü pozisyon açanların 75,000 üzerinde stop loss yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. 74,800 üzerinde olacak bir harekette hedefin ilk olarak 76,250 olacağını düşünüyoruz. 

Eğer endeks bugün de tepki veremeyecek ve 74,800 üzerine atamayacak olursa satış baskısının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda endeksin yeniden 73,500 altına inmesi 70,000 hedefli hızlı bir geri çekilmenin önünü açacaktır. Bu nedenle aşağı yönlü hareketlerde İMKB 30’da 73,500 altında yukarı yönlü pozisyon bulundurmayı doğru bulmuyoruz. Özetle endeksin 74,800’ü hacimli bir şekilde aşması durumunda yukarı yönlü pozisyon alımı yapılabilir. 73,500 altında ise pozisyonların yönü aşağı olmalıdır.

 Üzeyir DOĞAN
Kapital Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ahmet Mergen Borsa Yorum

Ne diyelim ? Dün gayet rölantide başlayan seans bir süre sonra Fitch in not arttırılmamasına ait demeçleri bir yandan bakanların...

Kapat