Ne Yazık ki Çerçeve Değil Resim Arıyoruz

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Nisan ayı bütçe gerçekleşmelerine göre, merkezi yönetim bütçe dengesi 1,1 milyar TL fazla verdi (geçen sene aynı dönemde 4,5 milyar TL açık verilmişti). Aynı dönemde aylık faiz dışı açık yıllık bazda %50 genişleyerek 3,9 milyar TL seviyesinde karşımıza çıkıyor. Böylece yılın ilk dört ayında bütçe açığının 3,1 milyar TL, faiz dışı fazlanın ise 13,7 milyar TL seviyesinde olduğunu görüyoruz.

 
Nisan’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %60 gerileyen faiz harcamaları, aylık performansı destekliyor. Sosyal güvenlik açığı finansmanının da önceki aylara göre sınırlı olması, borç yeniden yapılandırılmasına bağlı olumlu bir gelişme olabilir.
 

Yıllık bazda bakıldığında da, bütçe dengesinde görülen iyileşmenin %42’sinin gerileyen faiz harcamalarından kaynaklandığı görülüyor.

 
Önümüzdeki ay vergi takvimi nedeniyle kurumlar vergisi performansının katkısı artacak. Ancak yılın ilk dört ayında bile, hedefe göre gerçekleşmenin geçen yılın üzerinde olduğu görülüyor.
 

İç talebin güçlü seyri, dolaylı vergi gelirlerini desteklemeyi sürdürüyor. ÖTV gelirleri şimdiden yıllık hedefin %30,3’üne gelmiş durumda. Geçen yıl aynı dönemde bu oran %28 idi. KDV cephesinde de hedefin %36’sı elde edilmiş. Ancak petrol ve doğalgaz ürünleri ile alkollü içkilerin katkısının görece zayıf olduğu göze çarpıyor.
 

Canlı iç talebin desteklediği dolaylı vergi gelirleri ve düşük faiz harcamalarının yarattığı olumlu bütçe görüntüsünü, harcama kalitesi ve döngüsel etkilere açık olması nedeniyle eleştirmeye devam ediyoruz. Kısa vadede borç dengeleri üzerinden bir kriz beklemiyoruz. Dolaylı vergiler önümüzdeki aylarda bir miktar yavaşlasa da, düşük faiz giderleri avantaj olmaya devam edecektir.

 
Seçim sonrasında hükümetin mali disipline ağırlık verdiğini görebiliriz. Yine de, yeniden yapılandırmadan 3 yıl içerisinde beklenen gelirlerinin büyük oranda harcanacağını düşünüyoruz. Bu nedenle maliyenin mali disiplin adımlarının para politikasını desteklemek için tek başına yeterli olmayacağını ve BDDK gibi kurumların da devreye girmesi gerektiğini belirtmeye devam ediyoruz.

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Serkan Gönençler: Bütçede Seçim Öncesi Korkulduğu Gibi Bir Bozulma Yok

Merkezi hükümet bütçesi Nisan’da 1,1 milyar TL fazla verirken, faiz-dışı fazla da 3,9 milyar TL oldu. 2010’un Nisan ayında ise...

Kapat