NBG Çıkmıyor Yeni Sermaye Getiriyor

Yunan NBG’nin elindeki Finansbank hisselerini çıkaracağına dair haberlerin tam tersine bankanın başkanvekili Sinan Şahinbaş, “Satılacak bir banka olsa ana hissedar NBG, niye sermaye artırsın?” dedi.

Finansbank bir süredir satılacak haberlerine konu oluyor. Yunan National Bank Of Greece’in, elindeki hisseleri çıkaracağına hatta HSBC’nin de ilgilendiğine ilişkin haberler hemen yalanlandı. Konunun muhataplarından Finansbank Yönetim Kurulu Başkanvekili Sinan Şahinbaş’ı önceki akşam TED’in Ankara’da kuracağı üniversite toplantısında görünce sorma fırsatı buldum. Şahinbaş, “Niye satalım ki” diyor ve ekliyor: “Satılacak bir banka olsa ana hissedar NBG niye sermaye artırsın.” Soruyorum: “Merkezde (Yunanistan) zor günler yaşanırken NBG elindeki en iyi varlığını satmak istemiş olamaz mı? Yıllardır yüksek kârını sermayeye eklemek zorunda kalan bankaların yabancı sahipleri ‘Biz temettü almak istiyoruz’ demiş olamaz mı?”
YATIRIMA DEVAM

Şahinbaş,hissedarın temettü alarak bankayı yerinde saydırmak yerine büyütmeyi tercih edeceği için bankaya yatırıma devam ettiğini anlatıyor. Şahinbaş, Finansbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) en yüksek banka olduğuna dikkat çekiyor. “Belki otorite Yunan ortağa güvenmiyor ve yüksek SYR istiyordur” dediğimde ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını olamayacağını söylüyor. Anlaşılan 2011′i 848 milyon lira kârla tamamlayan bankada Yunanlılar ‘en değerlisi’ne gözü gibi bakıyor. Bu arada Ekim 2011 ortalarında Finansbank iştiraki Finans Emeklilik’i satışa çıkardığını duyurmuştu. Şahinbaş’a son durumu soruyorum; “Bir ay içinde bitecek” diyor. Anlaşılan mayıs geldiğinde yeni bir satış haberi ile karşı karşıya kalacağız. 64 bin kişilik katılımcı sayısı itibarıyla sektördeki 15 oyuncu içinde 9′uncu sırada olan Finans Emeklilik’in topladığı fon tutarı 120 milyon TL.   (Sabah)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs’in “Gerçek Yüzü” Ortaya Çıktı

Goldman Sachs’in eski yöneticisi, bankanın kültürünü “toksik ve yıkıcı” olmakla itham ederek, ortalığı birbirine kattı Bloomberg HT’nin haberine göre, ABD’nin...

Kapat