Müjde! Gıda Ucuzluyor

 

 

Toptan kırmızı ve beyaz et ile bulgurda KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e çeken hükümet, temel gıda maddelerinde de vergi indirimine hazırlanıyor. Bu kez yapılacak indirimin farkı, tamamen tüketiciye yansıtılacak olması.

 

Çünkü KDV indirimi gıdada toptan ürünlere değil, tüketici ürünlerine yapılacak. Bunun müjdesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker verdi. Eker, bu yöndeki talimatın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından “Tüketici gıda maddeleri konusunda yardımcı olun” sözleriyle verildiğini ve kendilerinin bu konuda Maliye ile birlikte çalışma yaptıklarını açıkladı.

Eker, bu çalışmanın enflasyondaki yükselişle ilgili olup olmadığı yönündeki soruya ise “İktisatçıların bakış açısına göre enflasyonla mücadele olarak gözükebilir. Ancak siyasilerin bakış açısına göre bu halkın temel gıda ürünlerini daha ucuza alabilmesi için atılmış bir adımdır” dedi.

Bakan Eker, hangi ürünlerde indirim yapılacağını ise henüz belirlemediklerini kaydederek, “Birçok temel gıda için düşünülüyor” diye konuştu.

 

Toptan ette yapılan KDV indiriminin fiyatlara birebir olarak yansımayacağı yönünde görüşler olduğunun hatırlaması üzerine ise Eker, “Onlar fiyatlar düşsün istemiyor demek ki. Halbuki bir miktar düşmesi lazım. Toptan ette 7 puan düşüyor, perakende de bir miktar etkisi olur” yanıtını verdi.

 

Buğdayda tarihi adım

 

Buğdayda  tarihi adım attıklarını belirten Eker, “Artık protein analizi yapıyoruz. Tıpkı biyokimya analizi gibi. Buğdayın proteinini ölçüyoruz ve ayrı ayrı stokluyoruz. İhtiyacı olana ihtiyacı olduğu protein miktarı buğdaydan veriyoruz” dedi.

21.8 milyon ton buğday ürettik ve kalitemizi artırdık” diyen Eker, “Türkiye bu yıl buğday ihracatında dünyada bir numara oldu. 18 milyon ton ihtiyacımız var. Süne ile mücadele sonuç verdi, sertifikalı tohumculuk arttı. Bütün bunları ekili alan aynı olmasına rağmen üretimdeki artıştan kaynaklandı” diye konuştu.

 

Cari açık

 

Türkiye’nin gıda ithalatının 7.5 milyar dolar, ihracatının ise 12.5 milyar dolar olduğunu belirten Eker, “Yani 5 milyar dolar dış ticaret fazlamız var. Cari açığın gülen yüzüyüz” dedi.

Tarımdaki gelişmelerin dünya üzerinde hazırlanan raporlara da yansıdığını belirten Eker, “OECD, 17 yıl sonra ilk defa Türkiye tarım raporunu hazırladı. ABD ve AB’den sonra Mart 2011’de Türkiye’ye yönelik bir rapor yayınladı. Bu raporda da görüleceği gibi Türkiye dünyanın 7’nci büyük gücü haline geldi” dedi.

Eker, Türkiye’nin tarım hasılasının son 8 yılda 23 milyar dolardan 62 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

 

 

‘Pirinçte rekor kırdık’

 

Türk tarımında gelinen noktaya da değinen Eker, özellikle pirinç ve buğday konusuna dikkat çekti. Türkiye’nin pirinçte tarihin rekorunu kırdığını belirten Eker, “8 yıl önce 365 bin ton çeltik üretimiyle başladık. Bu yıl 900 bin ton çeltiği aştık. Bu 550 bin ton pirinç anlamına gelir. 8 yıl önce Türkiye’nin pirinç tüketimi 550 bin tondu. 220 bin ton üretim yapıyorduk, kalanını ithal ediyorduk. Şimdi pirinç üretimimiz 550 bin tonlara geldi. 74 milyon nüfus ve 26 milyonun üstünde turist var. 100 küsur milyon insan pirinç tüketiyor. Bugün geldiğimiz noktada pirinç tüketiminin yüzde 90’nından fazlasını üretiyoruz” diye konuştu.

 

 

Milliyet Ekonomi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 25 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Euro Bölgesi'nin en borçlu doğulu üyesi Macaristan'ın kredi notunu, kabinenin güveni...

Kapat