MSCI GOP Endeksi 2 Haftalık Zirve Yaptı

 

Gelişmekte olan piyasalarda (GOP) borsalar Wall Street ve Stoxx600’dan ayrışmaya başladılar.  Salı günü Wall Street ve Avrupa çalkantılı ve trendsiz seyrederken, New York kapanışında, MSCI GOP Endeksi %0.9 primle  2 haftalık zirve yaptı.  Hindistan ve Polonya’da büyümenin beklentileri aşması ve Fed’in yeniden parasal genişlemeye geçebileceği beklentileri ile risk iştahı bir miktar yükselirken, Latin Amerika’da Brezilya ve Şile borsaları da 4 haftalık zirvede.

MSCI GOP’da son 3 gündür yaşanan rallinin ardından, Ağustos ayı kaybı %12’ye düştü. MSCI GOP hala MSCI World ve S&P500’den daha kötü performans sergiliyor. MSCI World bu ay sadece %7.8 düştü.  Asya’nın önde gelen varlık yönetim şirketlerinden Mirae’nin fon yönetim direktörü Gopal Agrawal “GOP hisseleri o kadar aşırı satış bölgesinde ki, en ufak bir iyimser veri bile ciddi alım getiriyor” dedi. Agrawal, Bernanke’nin Jackson Hole konuşmasının da resesyon olasılığını azaltarak yatırımcılara güven aşıladığı görüşünde.

MSCI GOP Endeksinde hisselerin ileriye dönük F/K’sı 10.5 olurken, MSCI World 12.7 katsayıdan işlem görüyor. Dünyaca ünlü ve SGMK alanında en büyük fon yöneticisi olan PIMCO ise dün Asya’yla yakın ticaret ilişkileri olan ülkelerin DİBS’leri ve Meksika, Brazilya, Kanada ve Avustralya’da alım yapılmasını önerdi.

Buna karşın, DİBS tarafında gelişen ekonomilerin börçlanma maliyetini ölçen JPMorgan EMBI Endeksinde spread 3 baz puan yükselerek 366 baz puan oldu. CEEMEA CDS Endeksi ise 9 baz puan gerileyerek 259 baz puan oldu, yani bölgedeki devletlerin iflas riski düştü.

Çarşamba günü Tayvan, Tayland, Malezya ve Singapur’un ardından Filipinler ve Güney Kore de analist tahminlerinin altında 2Ç büyümesi açıkladı.  TSI 08:00’de Asya’da MSCI Asya-Pasifik Endeksi %0.6 primli.  MSCI GOP’ûn bugün de ayrışmaya devam edip etmeyeceği yakından izleniyor.  Güven şoklarının GOP borsalarına olumsuz etkisinin bitmesi halinde, MSCI GOP MSCI World’a göre daha çok kazandırabilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bunun Adı Güven Krizi

Borsalarda Pazartesi yaşanan coşkulu ralli, Salı günü ABD ve AB’den gelen çok kötümser güven anketi verileri ile yerini çalkantılı ve...

Kapat