Morgan Stanley, Çin’in Büyüme Tahminini Yükseltti

Morgan Stanley, Nomura Holdings Inc. ve Deutsche Bank AG’nin  peşinden Çin’in bu yıla ait ekonomik büyüme tahminini yukarı çekti. Societe Generale SA ise geçtiğimiz günlerde müşterilerine Çin’deki  şirket kazançlarının düşeceğini söylemişti.     
 

Bloomberg HT’nin haberine göre, Bankanın Çin ekonomisti Helen  Qiao, araştırma raporunda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin 2012′de yüzde 9 büyüyeceği tahmininde bulundu. Morgan Stanley’nin daha  önceki tahmini yüzde 8.4 büyümeydi. Ancak banka, Çin’in önümüzdeki yıl  daha fazla yapısal reformlara gidebileceğine dikkat çekerek, 2013′e  ait büyüme tahminini yüzde 8.7′den yüzde 8.6′ya düşürdü.     
 

2012 büyüme tahminin yukarı yönlü revizyonu, bankanın, daha yavaş büyümenin, daha etkili politika genişlemesini gerektireceği düşüncesini yansıttı. Morgan Stanley’nin raporunda, bu gevşetmelerin, düşük profilli bir şekilde ve ufak hamlelerle yapılacağı öngörüldü.     

 
Gelişmekte olan ülkelerdeki durağan toparlanma, Çİn’in ihracat  taleplerini aşağı çekerek, büyümeyi yavaşlatıyor. Çin Başbanı Wen Jiabao, emlak fiyatlerindeki kontrolleri sürdürerek, spekülasyonların  süresini uzatıyor. Çin’in öncü imalat göstergelerinin Mart’ta 5. kez  yavaşlamaya işaret edebileceği düşünülüyor.      
 

Societe Generale SA ise bu hafta Çinli şirketlerin kârlarının bu  yıl büyümeyeceğini söylemişti. Guy Stear ve Anthony Lee gibi stratejistler de Çin’in 2012′deki kazançlarının artacağına ilişkin  beklentilerinde kesintiye giderek, yüzde 5′ten 0′a çekti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Girişimcilik Ateşini Anlattı

MIT Global Startup Workshop açılışında genç girişimcilerle kendi hikayesini paylaşan FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, konuşmasının sonunda Frank...

Kapat