Moody`s`ten Türkiye`ye `ince` uyarı

Moody`s, Türkiye`nin iç ve dış dengesizlikleri nedeniyleandnbsp;notunun düşebileceğini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody´s, Türkiye´nin iç ve dış dengesizlikleri yüksek seviyede kaldığı sürece, pozitif kredi notu görünümü ve Ba2 olan kredi notu üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşacağını belirtti.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Moody´s Investors Service, Türkiye´nin kredi notuna ilişkin yayınladığı ve notta her hangi bir değişiklik içermeyen değerlendirmede, Ba2 olan borçlanma notunu Türkiye´nin kamu finansmanının global kriz sırasında gösterdiği esnekliği, direnci yansıttığını bildirdi.

Türkiye´nin ekonomik güçlenmesinin aynı not seviyesindeki ülkelere göre ılımlı-yüksek olduğunu ifade eden Moody´s, geniş ölçekli ekonomi ve bu ekonominin çeşitliliğinin Türkiye´de kişi başına gelir seviyesini benzerlerinin üzerine çıkardığını kaydetti. Moody´s, Türkiye´nin global ekonomiye olan entegrasyonu arttıkça güçlü ekonomik büyümesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Türkiye´nin dış dengesizliklerine de dikkat çeken Moody´s, dış dengesizliklerin boyutu nedeniyle Türkiye için olay riski faktörü skorunu ´yüksek´ seviyesine çıkardıklarını vurguladı.

Moody´s Türkiye´nin notunun yükselmesi için Türkiye´nin iç ve daha önemlisi dış dengesizliklerde büyümeyi tersine çevirecek ihtiyatlı mali ve parasal politikalar izlemesi gerektiğini belirtirken, buna ek olarak döviz rezervleri gibi tamponlarını arttırarak ödemeler dengesi şoklarına karşı esnekliğini ilerletmesinin de kredi notu üzerinde pozitif baskı yapacağını kaydetti.

Moody´s, Türkiye´nin iç ve dış dengesizliklerinin yüksek seviyede kaldığı sürece pozitif kredi notu görünümü ve aynı zamanda Ba2 olan kredi notu üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşacağını belirtirken, uluslararası ekonomik ortamın giderek daha zorlu hale geldiği bir dönemde politika hatası yapma marjının son yıllardan daha küçük bir hale geldiğini ifade etti…

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ev sahipleri için son gün!

Kira gelirleri için beyanname verme süresi bu gece sona eriyorEv sahiplerinin kira beyannamesi vermeleri için süre doluyor. `Önceden Hazırlanmış Kira...

Kapat