Moody’s, Güney Kıbrıs’ın Kredi Notunu Kırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin “Baa3” olan uzun vadeli kredi notunu bir kademe düşürerek “Ba1”e çekti, kredi not görünümünü ise “negatif” olarak belirledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, not indiriminin, ağır borç kriziyle mücadele eden Yunanistan’daki durumun Güney Kıbrıs Rum Kesimi bankacılık sistemine olası etkisi ve ülkeye yönelik yatırımcı güvenindeki kırılganlığı yansıttığı vurgulandı.
Moody’s’in, Güney Kıbrıs’ın kredi notunun “negatif” olarak belirlenmesinin ise orta vadede ülkenin notunun tekrar düşürülebilme olasılığına işaret ettiği belirtildi.

Kuruluş, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin uzun vadeli kredi notunu Kasım ayı başında olası bir indirim için “negatif” izlemeye almıştı.
Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s da (S&P) ocak ayında Güney Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu iki basamak düşürerek “BB “ya çekmişti

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Maaş Hesabı Olanlar Dikkat!

Bankada maaş hesabınız varsa cep telefonunuza gelecek bu mesaja şaşırmayın! Maaş hesabınız varsa cep telefonunuza gelecek “Bankaya olan borcunuzu ödemediğiniz...

Kapat