Moody’s Portekis’i Fena Sarstı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Portekiz’in  kredi notunu 4 kademe birden indirerek yatırım yapılabilir seviyesinin  altına çekti. Yapılan indirim sonrası Moodys’in Portekiz için kredi  notu Ba2 seviyesine geldi. Bu not, S&P ve Fitch’in Portekiz’e verdiği BBB- seviyesindeki notların iki kademe altında bulunuyor.
 

Moody’s yaptığı açıklamada not indiriminde Portekiz’in sermaye  piyasalarına sürdürülebilir bir faiz oranından dönmekte zorlanacağı ve yeni bir kurtarma yardımına ihtiyaç duyacağı endişelerini yansıttığını vurguladı. Moody’s ayrıca, Portekiz’in AB-IMF ile yaptığı kurtarma  yardımı anlaşmasında yer alan açık azaltım ve borca istikrar kazandırma  hedeflerini yakalayamayacağı endişelerinin de not indiriminde etkili  olduğunu belirtti.
 

Moody’s açıklamasında Portekiz’in borcunun yeniden yapılandırılmasının Yunanistan’a göre çok daha düşük risk olduğunu ve iki ülke notlarındaki  farkında bunu yansıttığını da vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ömer Demir: Yunanistan ve Temerrüd

1821 yılında Osmanlı Devletine karşı başlattığı isyan ile 1832 ‘de bağımsızlığını kazanan Yunanistan’ın, ülkesinde çıkan son ayaklanmaya kadar ki aradan...

Kapat