Moody’s Japonya’yı İzlemeye Aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu   Moody’s, Japonya’nın uzun vadeli kredi notunu olası indirim için izlemeye aldı.
 

Moody’s, yaptığı açıklamada, dünyanın üç numaralı ekonomisi Japonya’nın   ekonomisinin büyüme hızını kaybetmesi ve büyük kamu borcunun yarattığı kaygı   nedeniyle ”Aa2” olan yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu   olası bir indirim için izlemeye aldığını bildirdi.

 
Hükümetin artan borç yükünün üstesinden gelmede etkin bir stratejisi   bulunmadığına işaret eden Moody’s, hızı düşen ekonomik büyüme tahminlerine   karşılık zayıf bir politikanın, hükümetin bütçe açığı hedefine ulaşmasını daha   fazla güçleştireceğini kaydetti.
 

Japonya’nın uzun vadeli kredi notuyla ilgili üç ay içinde karar   vereceğini belirten Moody’s, şubat ayında ülkenin ”Aa2” olan yabancı ve yerel   para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ”negatif” izlemeye almıştı.
 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen hafta,   Japonya’nın ”AA” olan uzun vadeli kredi notunu teyit etmiş, ancak not   görünümünü ”durağan”dan ”negatif”e çekmişti.
 

Kuruluştan yapılan açıklamada, 11 Mart’ta meydana gelen deprem, tsunami   ve nükleer felaketin Japonya’nın kamu finansmanının üzerindeki olası etkisine   dikkat çekilerek, ülkenin kamu borcunun artmasının beklendiği ifade edilmişti.

 
Deprem ve tsunami felaketinin üretim ve ihracatını olumsuz etkilediği   Japonya ekonomisi bu yılın Ocak-Mart aylarını kapsayan çeyreğinde yüzde 0,9,   yıllık bazda da yüzde 3,7 küçülmüştü. Böylece, Japonya ekonomisi iki çeyrek üstü   üste daralarak resesyona girmişti.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
31 Mayıs Forex Piyasası Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası üyesi Lorenzo Bini Smaghi, yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın gelecek yıla kadar 60 milyar ile 70 milyar...

Kapat