Moody’s: BDDK İyi Yaptı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan tüketici kredileri için bankaların ayırması gereken karşılık oranlarını artıran tedbirlerin kredi notu açısından olumlu olduğunu kaydetti.

  

Moody’s’in haftalık kredi görünümü raporunda BDDK’nın aldığı önlemlerin aşırı ısınmanın erken işaretlerini gösteren bankacılık sisteminde kredi büyümesini yavaşlatan ve uygun risk ayarlamalı fiyatlamaları geliştirici tedbirlerden biri olarak değerlendirildi. Haftalık raporda Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları artırımları ve konut kredilerinde finanse edilen kısmı sınırlayan düzenlemelerin bütün bankacılık sistemine yönelik olduğu belirtilirken, BDDK’nın söz konusu tedbirleri bankaların risk iştahına daha kademeli bir yaklaşımı öngördüğü vurgulandı.
 

Moody’s’in raporunda “BDDK’nın aldığı önlemin bankacılık sisteminde artan baskıları azaltacak destekleyici adımlar olarak görüyoruz” denildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Keriz Nasıl Silkelenir?

Dünkü yazımda, “keriz silkeleme”nin ne anlama geldiğini ve “manipülasyon” ile “spekülasyon” arasındaki ince farkı anlatmaya çalışmıştım. Bugün, “keriz silkeleme” işlemini...

Kapat