Moody’s: ABD’nin Kredi Notu AAA

Moody’s’ten bugün ABD’yi bir nebze rahatlatacak bir açıklama geldi ve kuruluş, ABD’yi AAA olarak değerlendirmeye devam ettiklerini, ABD’nin AAA ülkelerinin özelliklerine sahip olduğunu savundu. Moody’s’in üst düzey analistlerinden gelen açıklamada, ancak ülkenin borç oranlarını iyileştirmek için vaktinin azaldığını, yüksek borç oranlarının notu tehdit ettiğini de hatırlattı.

 
2 Ağustos’ta ABD’nin borç tavanında anlaşmasıyla kredi notunu teyit eden Moody’s, ABD’nin görünümünü ise negatif olarak belirledi. Moody’s, ABD’li siyasilerin önümüzdeki yıla kadar bütçe açığını azaltacak ekstra önlemler alması gerektiğini savundu.
Kuruluşun kıdem analistlerinden Steven Hess, ABD’nin bu ekstra önlemleri 2013’ün sonuna kadar alamaması durumunda, bunun ülkeye not indirimi getireceğine dikkat çekti.
 

Diğer yandan Hess, ABD’nin mevcut planın bütçe açığını azaltma konusunda başarısız olması hâlinde, ülkenin notunun vaktinden önce indirilebileceğini belirtti. S&P, ABD’li siyasilerin de sert eleştirilerine maruz kalmaya devam ediyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İrlanda’nın Sıkıntıları Artıyor

Euro Bölgesi’ne yayılan borç krizi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un ABD’nin kredi notunu düşürmesi, ekonomisini toparlamaya çalışan...

Kapat