Moody’s: 14 İngiliz Bankası İncelemede

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 18 İngiliz  bankası için 7 Nisan tarihinde yaptığı açıklama çerçevesinde başlattığı incelemede, 14 bankanın borç ve mevduat notlarını İngiliz hükümetinin  finans sektörüne desteğini sona erdireceği varsayımı altında olası bir  indirim için izmeye aldı.

 
Moody’s, 3 ay sürmesi beklenen gözden geçirme sürecinde her  bir bankanın kredi notlarını, devlet desteğinin bu bankaların bünyelerine ne kadar işlediği ve bu finansal kuruluşların birinin  batması halinde bununla başa çıkmanın regülatörler açısında ne kadar  zor olacağı açılarından değerlendireceğini vurguladı.

 
Moodys’in izlemeye aldığı bankalar, finansal kuruluşlar:  Bank of Ireland (UK) plc (Baa3/P-3)  Co-Operative Bank plc (A2/P-1)  Coventry Building Society (A3)  Lloyds TSB Bank plc (Aa3)  Nationwide Building Society (Aa3/P-1)  Newcastle Building Society (Baa2/P-2)  Norwich & Peterborough Building Society (Baa2/ P-2)  Nottingham Building Society (A3)  Principality Building Society (Baa2/P-2)  Royal Bank of Scotland plc (Aa3)  Santander UK plc (Aa3)  Skipton Building Society (Baa1/P-2)  West Bromwich Building Society (Baa3/P-3)  Yorkshire  Building Society (Baa1/P-2).
 

Moody’s ayrıca yapılan değerlendirmelerden sonra Barclays Bank’ın  Aa3 olan kredi notunu teyit eti ve görünümü ‘durağan’den ‘negatif’e indirdi. Ayrıca, HSBC Holdings ve HSBC Bank PLC’nin Aa2 olan  kredi ve mevduat notlarını, negatif görünüm ile teyit etti.
 

Ayrıca, Clydesdale Bank’ın A1 olan uzun vadeli kıdemsız kredi ve  banka mevduat notlarını olası bir indirim için izlemede tutmaya devam  etti. Bu Banka’nın notlarını 16 Nisan 2011′de izlemeye almıştı.

 

– Dagong Global Credit Rating İngiltere’nin Notunu Düşürdü –
 

Çinli kredi derecelendirme kuruluşu Dagong Global Credit Rating,  İngiltere’nin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını AA-’den  A+’ya indirdi, görünümü ise ‘negatif’ olarak belirledi.
 
Dagong yaptığı açıklamada, “Kredi notunun düşürülmesi İngiltere’nin  borç geri ödeme kapasitesindeki kötüleşmenin gerçek durumunu ve  kredi notu seviyesini gelecekte iyileştirmesindeki zoruluğu yansıtıyor” ifadelerine yer verdi.
 

Dagong, İngiltere Merkez Bankası’nın gelecekteki para politikası  ayarlamalarından kaynaklı belirsizlik ve Avrupa ülkelerindeki  sorunların yayılan etkilerinden dolayı, İngiltere’nin mali  statüsünün daha da kötüleşmesinin muhtemel olduğunu vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: ‘Düzeltme’ Senaryoları

Bir süredir ekonomi ile uzaktan yakından ilgilenen herkesin kafasında benzer sorular var. Dış açıktaki hızlı artış nereye kadar gider? Sermaye...

Kapat