Mobilyacılar Rusya Pazarına Tataristan Üzerinden Açılacak

Türkiye’den Rusya’ya yapılan mobilya ihracatının 40 milyon  dolardan kısa vadede 100, uzun vadede de 500 milyon dolara çıkarmayı  hedefleyen mobilyacılar Tataristan’a çıkarma yaptı. Türkiye İşadamları  ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Tataristan Cumhuriyeti  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Kazan’da düzenlenen “Tataristan  Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu”nda iki ülke mobilyacıları  ikili görüşmelerle mobilya yatırımlarını değerlendirdi. Tataristan  Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, “Altyapısı hazır arsa  tahsisinden, mevcut binaların kullanımına kadar birçok avantaj  sağlıyoruz. Türk dostlarımızla işbirliği yapmaktan onur duyarız” dedi.  
 

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu da Avrupa ülkelerinde kişi  başı mobilya harcamalarının 450 dolar seviyesinde olmasına karşın  Rusya’da bu rakamın 37 dolar olduğunu, bunun da Türk mobilyacıları  açısından büyük avantaj taşıdığını söyledi.TUSKON tarafından  düzenlenen foruma İnegöl, Kayseri, Ankara’dan 55’i firma sahibi 66  Türk işletmeci katıldı. 97 Tatar mobilyacının da katıldığı zirvenin  moderatörlüğünü Tataristan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov  yapması dikkat çekti. Zirvenin açılışında yaptığı konuşmada  Tataristan’ı yatırımcı açısından çok büyük avantajlar taşıdığını  belirten Bakan Zaripov, “Altyapısı hazır arsalarımız var. Türk  dostlarımız için belki mevcut binaların kullanımını bile sağlarız.  Türk yatırımcılarının ülkemize gelmesini ve yatırım yapmasını  bekliyoruz. Bu zirve çok önemli. Yapılan ikili görüşmelerde de  yatırımlar konuşuldu. Ortak şirket kurulması da masaya yatırıldı.  Ülkemiz çok büyük potansiyele sahip. Her yıl binlerce konut yapılıyor.  İnsanların yaşam kalitesi arttıkça mobilyaya olan ihtiyaç da artıyor.  İnanıyorum ki TUSKON’un hazırladığı bu zirvenin sonuçlarını hem kısa  vadede hem de uzun vadede alacağız” dedi.      
 

GÜMRÜK İÇİN ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULACAK      
 

Gümrük’teki sıkıntılar için de iki ülke arasında oluşturulacak  çalışma gruplarının oluşturulacağını anlatan Tataristan Ekonomi ve  Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, gümrük işlemlerinin üç saatte bittiğini  söyledi. Bakan Zaripov, “Gümrük vergilerinin yüksekliği konusunda da  yapılacak düzenlemelerle yatırımcının önünün açılacağına inanıyorum.  İki ülke arasında oluşturulacak çalışma grubunun hazırladığı raporu  Cumhurbaşkanımıza sunacağız” dedi.      

 
RUSYA’YA DAHA ÇOK MOBİLYA SATACAĞIZ      
 

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu da  Türkiye mobilya  üretiminde çok iyi noktalara ulaştığını, Türkiye’de mobilya sektöründe  29 bin 346’ sı üretici, 32 bin 382’si perakendeci olmak üzere 61 bin  628 firma bulunduğunu kaydetti. Türkiye’de mobilya sektöründe 500 bin  kişinin istihdam edildiğini dile getiren Davulcuoğlu, mobilya üretim  kapasitesinin 5 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Tataristan’ın  mobilya açısından önemli bir pazar olduğunu belirten Davulcuoğlu 3  milyon 780 bin nüfusa sahip olan Tataristan’ın Türk mobilyacısının  Rusya’ya açılan kapısı olabileceğine dikkat çekti. Davulcuoğlu şunları  söyledi: “Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen  gün daha da gelişmektedir. 2011 İhracatımız 5 milyar 969 milyon  dolara, ithalatımız 23 milyar 951 milyar dolar ve toplam ticaret  hacmimiz 29 milyar 947 milyon dolar olmuştur. Rusya Federasyonu ve  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının verdikleri hedef rakam olan 100  milyar dolarlık ticaret hacmini 2015 yılında ulaşabilmemiz için TUSKON  olarak çalışmalarımızı katlayarak arttıracağımızı huzurlarınızda ifade  etmek istiyorum.Biz TUSKON olarak Rusya’yı çok önemsiyoruz. 4 yurt  dışı temsilciliğimizden biri Moskova’da faaliyet gösteriyor. Rusya,  mobilya ve inşaat başta olmak üzere birçok alanda Türk yatırımcısı  açısından önemli potansiyele sahip. Yapılan bu zirveyle inanıyorum ki  mobilyacılarımız Rusya pazarına daha güçlü girecektir. Halen kişi başı  37 dolar mobilyaya para harcayan Rusya halkına daha çok mobilya  satacağız. Çünkü Avrupa ülkelerinde bu oran 450 dolarların üzerinde.      

 
HEDEF 100 MİLYON DOLARLIK MOBİLYA İHRACATI      
 

İNSİAD Başkanı Ahmet Akıskalı ise Rusya’ya yapılan 40 milyon  dolarlık mobilya ihracatının kısa vadede 100 milyon dolara, Türkiye  Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılında da 500 milyon dolara  çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.İkili görüşmelerle mobilyacılarımız  Tatar meslektaşlarıyla yatırımları değerlendirdiler. Altı ay  içerisinde Rusya Federasyonu’nda üçüncü zirve yapıyoruz. Daha önce  Rostov, Don  ve Moskova’da mobilya sektör forumları yapmıştık. Türkiye  mobilyasına bu şekilde tanıtım katkısı sunuyoruz. Rusya, Türk  mobilyasını daha iyi tanıma fırsatı buluyor. Kazan’daki zirve bunun  bir hamlesidir. Tataristan tarafını gerçekten çok iyi hazırlanmış.  İnsanlar mal sattıkça karşılıklı yatırımların artacağına inanıyorum.  Bu sektöre yatırım yapılacağına inanıyorum” diye konuştu. Yaptığı  ikili görüşmelerde mobilya satışı için Tatar şirketle anlaştığını  belirten Nurhas Mobilya’dan Hasan Güleç ise zirvenin verimli geçtiğini  söyledi      
 

TÜRKLERİN YATIRIM YAPMASINDAN ŞEREF DUYARIM      
 

TUSKON Heyeti’ni kabul eden Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  Rüstem Minnihanov,Türk işadamlarının ülkesine yatırım yapmalarından  şeref duyacaklarını kaydetti. TUSKON Başkanvekili Ramazan  Davulcuoğlu’nun davetine olumlu cevap veren Cumhurbaşkanı Minnihanov,  yaz öncesi TUSKON’un davetlisi olarak Türkiye’ye gelerek yatırım  zirvesine katılacağını açıkladı. Ülkesinde yatırımcılar için önemli  avantajlar sağladıklarını anlatan Minnihanov, “Ziyaretinizle bizleri  çok mutlu ettiniz. Ekonomi Bakanlığımız zirveyi hazırlandı. Türk  dostlarımızla ortaklık yapmaktan onur duyarız” dedi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İtalyan Bankalarına Açığa Satış Darbesi

Açığa satış yasağını kaldıran ülkeler arasına İtalya da katıldı. İtalyan bankaları yasağın kalkmasının ardından sert satışlarla karşı karşıya kaldı.  ...

Kapat