Mısır’da Doğalgaz Hattına Saldırı

Mısır’dan İsrail ve Ürdün’e doğalgaz taşıyan   boru hattında sabotaj sonucu büyük bir patlama meydana geldiği bildirildi.         

 
Mısır devlet televizyonun yetkililere ve görgü tanıklarına dayandırarak   verdiği haberine göre, Mısır’dan İsrail ve Ürdün’e gaz taşıyan boru hattının   Kuzey Sina’daki Ariş kenti yakınlarından geçen kısmında, bu gün sabah karşı büyük   bir patlama meydana geldi.         
 

Görgü tanıkları patlama neticesinde doğalgaz hattındaki alevlerin,   metrelerce yüksekliğe çıktığı ve kilometreler uzaktan görülebildiğini ifade   ettiler.         
 

Bağımsız El Vefd Gazetesi, 25 Ocak 2011 tarihindeki halk ayaklanmasının   ardından İsrail’e doğalgaz taşıyan boru hattına 13. kez saldırı düzenlendiğine   dikkati çekti.         
 
Bazı gazeteler ise saldırının hemen ardından bölgedeki askeri birliklerle   saldırıyı düzenleyen militanlar arasında silahlı çatışma çıktığını ileri   sürdüler.         
 

Mısırlı yetkililer, patlamanın hemen ardından İsrail ve Ürdün’e gaz   akışının kesildiğini ve boru hattına gaz pompalama işleminin durduğunu   söylediler.         
 

Mısır’dan İsrail’e doğalgaz akışı bir ay önce sabotajdan dolayı kesintiye   uğramış ve Mısır İsrail ile Ürdün’e 10 gün önce tekrar gaz pompalamaya   başlamıştı.          

Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından doğalgaz boru hattına sık   aralıklar ile sabotaj düzenlenmesi İsrail ve Ürdün’de elektrik fiyatlarını iki   katına çıkardı.         
 

İsrail Elektrik Şirketi, elektrik kesintileri ve iç piyasaya deklare   ettiklerinden daha pahalıya gaz satmak zorunda kaldıkları için Mısır’ı   Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne şikayet edeceğini ve tazminat talebinde   bulanacağını daha önce açıklamıştı.         
 

Mısır güvenlik kaynakları İsrail’e enerji sağlayan doğalgaz boru hattına   düzenlenen sabotajları, El Kaide ve bu örgüte yakın grupların yaptığına   inanıyor.     
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da 1,3020 Desteği Kırılacak mı?

EUR/USD ANALİZ Mali krizdeki Yunanistan'daki parti liderleri kurtarma yardımını almak ve temerrütü önlemek üzere öngörülen harcama kesintilerinde anlaşmakta sıkıntı yaşarken,...

Kapat