Mısır ve Tunus’a 6 Milyar Dolar Yardım

Dünya Bankası, Mısır ve Tunus’a ekonomilerini modernleştirmeleri  amacıyla gelecek iki yıl içinde 6 milyar dolar yardım yapacağını açıkladı.
 

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, halk ayaklanmaları  sonucu  yönetimlerin devrildiği bu iki ülkede, yapılan yardımın ekonomik  reform paketleri için kullanılmasının şart olduğunu söyledi.
 

Amerikanın Sesi Radyosunun haberine göre, yardımın 4 buçuk milyar  doları Mısır’a, 1 buçuk milyar doları da Tunus’a verilecek. Tunus’un  aldığı yardımın yarım milyar doları, Afrika Kalkınma Bankası ile  Avrupa ülkelerinden gelen yardımlarla finanse edilecek.
 

Başkan Obama da bu iki ülkenin borçlarını hafifletme ve yeni kredi  açma sözü verdi.
 

Dünya Bankası’nın açıkladığı yardım paketi, IMF ile ortak  yürütülüyor.
 

Banka yetkilileri, ayaklanmalara yol açan ekonomik zorlukların  hafifletilmesi ve yeni iş sahalarının açılmasının şart olduğu görüşünde.
 

Mısır ve Tunuslu liderlerin de, bu hafta Fransa’da yapılan G8’ler  toplantısına katılarak, ekonomik ve siyasi reformlar hakkında bilgi verecekleri açıklandı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Gözler Pepekada Olacak…!

Dün güne olumlu başlayan Avrupa ve ABD piyasaları, ABD’de beklentilerden olumsuz gelen dataların etkisi ile geriledi. Avrupa borsaları günü hafifi...

Kapat