Mısır’dan Doğalgaz İthalatı Yapabilir mi..?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin doğalgazda 5 ülkeden ithalat yaptığını, 6. ülke   olarak Mısır’ın eklenip eklenmeyeceğini Mısırlı muhataplarıyla konuştuklarını   belirterek, ”Son derece verimli geçti” dedi.
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyareti heyetinde bulunan Yıldız,   Kahire’deki temaslarıyla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.
  

Yaptıkları toplantıların yanında enerji alanında iki anlaşma   imzaladıklarını belirten Yıldız, bu anlaşmaların prensip olarak iki ülke arasında   yapılabilecek işbirlikleri ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi her türlü   konuyu içerdiğini ifade etti.
 

Ziyaret sırasında hem petrol hem de elektrik bakanlarıyla görüştüklerini   aktaran Yıldız, şöyle konuştu:
  

”Bunlar çok önemsediğimiz ve 8 ülkeyle beraber yapacağımız çalışmada   Türkiye’nin master planını hazırlamakla görevli olduğu Akdeniz’in güneyindeki bir   interkoneksiyonla alakalı bir husustur. Buna önem veriyoruz. Yine Akdeniz’in   kuzeyinde İspanya’dan Türkiye’ye varıncaya kadar şu anda fiili uygulamaya   geçtiğimiz bir sistem var. Bu ne demek? İspanya’nın, İngiltere’nin veya herhangi   bir ülkenin ürettiği elektriği Türkiye’ye veya Türkiye’nin ürettiği elektriği   herhangi bir Avrupa ülkesine gidebilecektir. Teknik olarak bu sağlanabilecektir.   Bunun aynısını belki 7-8 yıllık bir süreçte, Türkiye’nin hazırlayacağı bir   projeyle Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin, Mısır, Libya, şu anda Fas ve Cezayir   dahil değil, bu 8 ülkenin kendi arasındaki elektrik iletim hattını organize   edeceğiz. Yani Akdeniz’in kuzeyinde olan bu iletim hattının Akdeniz’in güneyinde   de sağlanmış olmasını tesis edeceğiz. Bu konuştuğumuz konulardan biriydi.”
  

”Petrol ve doğalgaz konusunda hem Mısır’da hem Türkiye’de yapacağımız   ortak çalışmaları düzenleyebiliriz dedik” diyen Bakan Yıldız, bunun için   birazcık daha zamana ihtiyaçları olduğunu ancak üçüncü ülkelerde de arama   faaliyetlerini önemsediklerini söyledi.
 

Bakan Yıldız, Mısır’ın özellikle derin deniz aramasındaki tecrübesini   bildiklerini bu anlamda Akdeniz’de veya herhangi bir bölgede beraberce bir   çalışma yapabileceklerine de işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
 

”Şu anda bir kontratı görüştüğümüz bu evrede, Mısır’ın doğalgazla   alakalı üretimlerinin zaman geçtikçe arttığını biliyoruz. Türkiye’nin tüketiminin   hemen hemen iki katını Mısır şu anda doğalgazda üretiyor, o yüzden bir anlaşma   yapabilir miyiz? Bununla alakalı değerli meslektaşım bir çalışma yaptıracak.   Ondan sonra bununla alakalı yeni bir ülke olabilir mi, kapı olabilir mi buna bakacağız.
 

Hepimizin bildiği gibi doğalgazla 5 ülkeden, petrolde de hemen hemen 11   ülkeden ithalat yapıyoruz. Buna da altıncı bir ülke olarak Mısır’ı ekleyebilir   miyiz? Bunu konuştuk, son derece verimli geçti.”
 

-”SİYASİ İSTİKRARSIZLIKLAR OLSA DAHİ…”-
 

Bakan Yıldız, bir gazetecinin, ”Bu ülkelerde bu kadar karışıklık   yaşanırken, bu anlattıklarınızın mümkün olabileceğini düşünüyor musunuz?”   sorusuna, ”Elektrik, hepimizin ihtiyacı. Bir siyasi çıkmaza sıkıntıya düşüldüğü   anlarda dahi… Gürcistan ile Rusya arasında bunu gördük. Siyaseten krize   gidilmişti ama enerji alanındaki alışveriş devam etmişti. Biz ortak paydada iş   yapabilecek, siyasi istikrarsızlıklar olsa dahi önemli kalem olarak enerjiyi   görüyoruz” dedi. Yıldız, Suriye’de karışıklık olmasına rağmen bu ülkeye elektrik   satışının sürdüğünü söyledi.

  
Mısırlı muhataplarıyla ayrıca nükleer alanında neler yapılabileceğini de   konuştuklarını anlatan Yıldız, ”Bu açıdan ben enterkonekte sistem için mani bir   hal görmüyorum. Siyasi istikrarsızlıkların bunları sıkıntı olarak göreceğini   zannetmiyorum” dedi.
 

Taner Yıldız, bir başka soru üzerine, bu yıl sonuna kadar bin 200   kilometrelik Arap Doğalgaz Boru Hattı’nın tamamlanmış olacağını bildirdi. Yıldız,   ”Bu şöyle bir kapasite oluşturuyor  yakın vadede düşünmüyoruz ama   2015-2017′lerde hazır doğalgaz boru hattı olan bu iki ülke arasındaki yapı,   Mısır’ın doğalgaz üretimlerini artırmış olması halinde bir fırsattır, diye   düşünüyoruz. Bunlara ön hazırlık vardır. Doğalgaz boru hattı çift taraflı   çalışılabilecek, hem Türkiye, Azerbaycan üzerinden Suriye, Lübnan ve Ürdün tarafına çalışabilecek hem de Mısır’dan Türkiye tarafına doğru çalışabilecek”   diye konuştu.
 

Bakan Yıldız, başka bir soru üzerine ise, bu hatta Irak’ın bağlanmasının   söz konusu olmadığını, iki ülkenin üçüncü ülkelerde enerjiyle alakalı çalışmalar   yapabileceğini söyledi.
   

Başbakan Erdoğan’ın Mısır ziyaretini de değerlendiren Yıldız,   Mısırlıların kendilerine büyük ilgi gösterdiğini, özellikle yaşadığı devrimle   beraber halkın demokrasiye eğilimini gösterdiğini belirtti. Halkların iradesiyle   ülkenin yönetilmesi tavrının burada görüldüğünü kaydeden Yıldız ”Buraya geliş   aslında böyle bir zihni bütünlüğün olduğunu gösteriyor. Artık otoriter rejimlerin   halk tarafından da kabul görmediğini ve Mısır’daki eğilimin de böyle olduğunu   gösterdi” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 15 Eylül 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransa, Almanya ve Yunanistan liderleri, yaptıkları ''telekonferans zirvesi'' sonrasında, Yunanistan'ın avro bölgesinin bir parçası olduğunu vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı...

Kapat