Mısır’daki Tarihi Seçimlerde İkinci Gün

Mısır’da 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından yapılan ilk özgür seçimlerde ikinci güne geçildi.Başkent Kahire ve Nil Deltası’ndaki illeri kapsayan birinci bölgede oy verme işlemi yarın sona erecek. Oy verme işlemi TSİ 08:00 ile 19:00 arasında yapılacak.

  
Oy verme işleminde 9 bin hakim, 12 bin seçim noktasında denetçi sıfatıyla görev yaptı. Bazı seçim noktalarında gözlemcilerin geç gelmesi, oy pusulası yetersizliği ve oy kullanma kabinlerinde perde olmaması gibi nedenlerden dolayı Yüksek Seçim Kurulu’na çok sayıda şikayet dilekçesi ulaştığı öğrenildi. Yüksek Seçim Kurulu, yapılan şikayetleri dikkate alacaklarını ifade etti.
   

Çoğunluğunu Özgürlük ve Adalet Partisi (FJP) liderliğindeki Demokratik Blok adaylarının oluşturduğu 100 kadar milletvekili adayına, seçim günü propaganda yapmak ve seçim yasaklarını ihlal etmek suçlarından para ve uyarı cezası verildi.
  

“MÜSLÜMAN KARDEŞLER OYLARI TOPLADI”

  
Suudi Arabistan’ın Sabq haber sitesi, Müslüman Kardeşler örgütünün siyasi kanadı Özgürlük ve Adalet Partisi’nin (FJP), krallıktaki Mısırlı seçmenlerin oyunun büyük kısmını topladığını öne sürdü. 
 

Mısır’ın resmi haber ajansı MENA, oylamanın ilk gününde Suudi Arabistan’daki elçiliklerde oy kullanan Mısırlıların 120 bini bulduğunu bildirirken, Sabq, adı açıklanmayan kaynaklara dayanarak, oyların yüzde 75’inin Müslüman Kardeşler’e gittiğini iddia etti.
  

Mısırlı haber sunucusu Lamis El Haidi ise Suudi Arabistan’daki seçmenlerin yüzde 80’inin FJP için oy kullandığını söyledi.  (Hürriyet)

    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Nereye Gidiyor…

EUR/USD paritesinde öğle saatlerinde dış kaynaktan gelen haberler neticesinde paritede agresif hareketler meydana gelmiştir. Parite teknik olarak gün içerisinde 1,3320...

Kapat