Miktar Endeksi Cari Açığa Çözümün Zor Olduğunu Gösteriyor

Dış ticaret rakamları TL’nin dolar ve Euro’ya karşı değişen değerinden dolayı her zaman gelişmeleri  çok doğru yansıtmıyor. Ama, miktar bazında ithalat ve ihracatı ölçmek, bize dış ticaret trendleri hakkında daha iyi fikir veriyor.  Cari açıkta daralma bekleyenler yine hayal kırıklığına uğrayacak.  Çünkü Nisan miktar endekslerinde ithalat ihracatın çok üstünde seyrediyor.  

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı Dış Ticaret Endeksleri istatistiklerini açıkladı. Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre; 2011 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 15.5, ithalat birim değer endeksi yüzde 17.7 oranında artış gösterdi.

İlgili ayda ihracat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 1.3, balıkçılıkta yüzde 25.5, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 6 ve imalat sanayiinde yüzde 16.3 arttı. İthalat birim değer endeksi geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 38.7, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 27.5, imalat sanayiinde yüzde 15.1 artış gösterdi.

2011 yılının ilk çeyreğinde, ithalat birim değer endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.1, ithalat miktar endeksi yüzde 27.6 oranında artış göstermişti. İhracat birim değer endeksi ise Ocak-Mart döneminde yüzde 11.2, ihracat miktar endeksi yüzde 9 oranında yükselmişti.

İthalat miktar endeksi yüzde 19.1 arttı

2011 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 9.6, ithalat miktar endeksi yüzde 19.1 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2011 yılı Nisan ayında, 2010 Nisan ayına göre, ihracat miktar endeksi orjinal seride olduğu gibi yüzde 9.6, ithalat miktar endeksi ise yüzde 19.4 oranında arttı. Mevsim ve Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2011 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre, ihracat miktar endeksi yüzde 6.2 arttı, ithalat miktar endeksi yüzde 2.5 azaldı.

İhracat miktar endeksi imalat sanayiinde yüzde 11.4 arttı

İhracat miktar endeksi ana sektörler itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 10.2, balıkçılıkta yüzde 5.3, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 14.8 azaldı, imalat sanayiinde yüzde 11.4 arttı. Aynı ayda, ithalat miktar endeksi tarım ve ormancılıkta yüzde 34.1, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 2.9 ve imalat sanayiinde yüzde 22.1 arttı.

Kaynak:  Dünya Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Enerji Devleri Rusya’dan Kaçıyor

  BP’den sonra Chevron da Ruslar’la işbirliği yapmama kararı aldı.  Doğal gazda Gazprom, petrolde ise kamu şirketi Rosneft’in yabancı yatırımcı...

Kapat