MEY İçkinin Satışı Tamam

Portföyünde Johnnie Walker, J&B, Smirnoff, Gordon’s ve Baileys gibi markaları bulunduran alkollü içki üreticisi Diageo, Mey İçki’yi satın alma işlemlerini tamamladı.

 
Diageo Avrupa Başkanı Andrew Morgan, düzenlenen basın toplantısında,   dinamik ve büyüyen bir piyasa olan Türkiye’nin, Diageo için önemli olduğunu   vurguladı.
 

Bugüne kadar distribütörleri aracılığıyla ürünlerini dağıttıkları Türkiye   pazarını iyi tanıdıklarını, Türkiye’nin kendilerine önemli fırsatlar sunacağına   inandıklarını dile getiren Morgan, sahip oldukları deneyim ve tutkuyla bu pazara   geldiklerini söyledi.
 

Bu satın almayla birlikte gelişmekte olan piyasalardaki mevcudiyetlerini   de artıracaklarını ifade eden Morgan, ”Türkiye bizim için uzun dönemli stratejik   yatırım imkanı sağlıyor. Pazar giderek güçleniyor. Biz buraya uzun süreli   geldik” dedi.
 

Morgan, Mey İçki’nin satış ağı sayesinde markalarını 50 bini aşkın satış   noktasına ulaştıracaklarını söyledi.
  

Rakının önemini iyi bildiklerini, ulusal içki olarak görülen rakıyı ürün   yelpazelerine katmaktan mutlu olduklarını ifade eden Morgan, ”Biz sadık   müşterimizle birlikte Yeni Rakı’nın pozisyonunu daha da güçlendirmek istiyoruz.   Rakının özellikle Almanya, Orta Doğu, hatta Çin pazarlarında yaygın olmasını   sağlayacağız” diye konuştu.
 

Türkiye’de alkol piyasasında yapılan düzenlemeleri derinlemesine   incelediklerini söyleyen Morgan, şunları kaydetti:
  

”Alkollü içkide Türkiye’nin aslında dengeli bir duruşu olduğunu   düşünüyoruz. Türkiye açık bir toplum, toplumun kendi seçimlerini yapmasına   müsaade ediliyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu bulunuyor, biz de   sektörün düzenlemeye tabi olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz alınan kararlara   uygun davranacağız. Piyasada dürüst bir oyuncu olacağız. Tüketimde sorumlu davranma konusuna biz de katılıyoruz.”
 

Mey İçki’nin Diageo Avrupa’nın bir parçası olmasından gurur duyduklarını   ifade eden Morgan, Mey İçki Üst Yöneticisi (CEO) Galip Yorgancıoğlu ve ekibini   görevde tutacaklarını söyledi.

 

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Morgan, bu satın almanın şirketin   dünya stratejisinin bir parçası olduğunu belirterek, bu stratejinin ise satışları   artırmak üzerine kurulduğunu, artışların büyük bölümünü de gelişen piyasalardan   elde etmeyi hedeflediklerini anlattı.

 
Alkol piyasasında yapılan düzenlemelerin satış sürecinde kendilerine   tedirgin etmediğini dile getiren Morgan, Türkiye’nin bu konuda Avrupa ile   benzerlik gösterdiğini, sektöre aşırı kısıtlama geleceği yönünde korkuları   bulunmadığını söyledi. Morgan, ”Türk Hükümeti bu konuda çok dengeli bir tutum   izliyor. Bunun devam etmesini bekliyoruz. Çünkü Türkiye çok sayıda turist çeken   bir ülke” yorumunda bulundu.
 

-MEY İÇKİ, HARE VE MAESTRO İÇİN GÖRÜŞMELERE BAŞLAYACAK-

 
Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu ise Rekabet Kurulu’nun gerekli izni   vermesinin ardından Mey İçki’nin artık Diageo’nun bünyesine katıldığını   belirterek, ”Biz bu satışı hem Türk ekonomisinin güçlü yapısına duyulan   uluslararası güveni, hem de Mey’in kısa sürede yakaladığı büyüme ve başarısının   ulaştığı yüksek değeri kanıtlaması açısından mutluluk verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” dedi.
 

Türk ekonomisinin son yıllarda gösterdiği başarı ivmesi ve güçlü yapıya   kavuşmasının bu satın alma işlemine sağlam bir zemin oluşturduğunu dile getiren   Yorgancıoğlu, bu satın almanın, uluslararası piyasaların Türkiye’nin yatırım   iklimine duyduğu güvenin de bir işareti olarak değerlendirilebileceğinin altını çizdi.
  

Diageo’nun tecrübesinin ve sahip olduğu pazar ağının sadece Mey için   değil sektöre ürün sağlayan üreticiler için de büyük fırsatları beraberinde   getireceğine inandığını ifade eden Yorgancıoğlu, şunları kaydetti:

 

”Bu durum, bizim mevcut ihracat seviyemizi daha da artırmamıza ve   dolayısıyla ekonomimize daha da fazla katkı sunmamızı sağlayacaktır. Diageo’nun   Mey’e yaptığı bu yatırım, sektörümüz açısından tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu güç birliğinden doğacak sinerjinin, yeni satış kanalları ve kampanya fırsatlarını   beraberinde getireceğine, Türk alkollü içki ürünlerine ve özellikle rakımıza, uluslararası pazarlarda daha fazla ihracat imkanı sağlayacağına inanıyorum.”

 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yorgancıoğlu, likör ve cin   markalarının satışı konusunda, markalara ilişkin değerleme çalışmasını kısa süre   içinde yapacaklarını, yerli ve yabancı alıcılarla görüşmelere başlayacaklarını   bildirdi. Yorgancıoğlu, Türkiye’de cin pazarının 1 milyon litre, likörün ise   500-600 bin litre olduğunu belirtti.
 

Pazara ilişkin bir soru üzerine Yorgancıoğlu, şu anda rakı pazarının   küçülmeye devam ettiğini, toplam pazarda yüzde yüzde 6-7 civarında düşüş olduğunu   bildirdi. Yorgancıoğlu, bu yıl sonuna kadar pazarın bu şekilde seyretmesini   beklediklerini, önümüzdeki yıl ise pazarı büyütmeye çalışacaklarını ifade etti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex : 24 Ağustos 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi gün içerisine gelen olumsuz haberlere rağmen yükseliş eğilimine devam etmek istemektedir. Çünkü teknik olarak 1,4380 desteğinden...

Kapat