Mesai Saatleri: Hangi Bakana İnanalım?

 

 

Merak ediyoruz, Enerji Bakanı Taner Yıldız’la Çalışma Bakanı Faruk Çelik aynı partiden değil mi?  Yoksa, Kabine’ye mi uğramıyorlar?  Türkiye’de çalışan 30 milyona yakın vatandaşın tüm hayat ritmini, davranışlarını değiştirecek Cumartesi mesaisi gibi bir fikir “ben tartışmaya açtım” diyerek kolayca gündemin tepesine oturtulabilir im?

 

Bakın Enerji Bakanı Yıldız ne diyor:

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçmişteki gibi cumartesi günleri de kamu kurumlarının çalışması gerektiğini belirtirken gün ışığıyla başlayıp sona eren mesai sistemine geçilmesinin de enerji tasarrufunun daha iyi sağlanması açısından yararlı olacağına dikkat çekti.

 

Dün Brüksel’de enerji sektörü açısından bakıldığında fotoğrafın nasıl göründüğüne ilişkin olarak bu konuyu paylaştığını belirten Yıldız, konunun henüz tartışmaya açık bir fikir olduğunu kaydetti. Yıldız, sanayicinin, esnafın, tüccarın şu anda bunu zaten uyguladığını kaydederek, bazı batılı ülkelerde kendine has gün ışığı doğrultusunda mesaiye başlandığını söyledi ve şöyle devam etti:

 

“Türkiye’nin meridyeni, paraleli var. Sonuçta, hayatımızda zaten pratikte yaşadığımızın resmiyetle sistematize edilip edilmeyeceği ile alakalı bir konudur bu. Bu enerji sektörü açısından ortaya koyduğumuz bir fikirdir. Ama bugün bakıyorum bazı yayın organlarında bu, alınmış bir kararmışcasına aktarılıyor. Bu doğru değil, bu toplumda tartışmaya açılacaktır. Sonuçta ne kadar rağbet göreceği ortaya çıkacaktır. Ama ben enerji sektörü açısından ve bir kısım bilimsel çalışmalarla gün ışığının insan üzerinde oluşturduğu psikoloji açısından bakıyorum.

 

Eğer sabah 5,5′da, 6′da gün ışıyorsa ve bir saat sonra mesaiye başlanabiliyorsa ben sektör olarak, enerji verimliliği açısından daha fazla faydalanacağım demektir. Bunun uygulanıp, uygulanamayacağını hep beraber görürüz, ama enerji sektörü açısından kesinlikle bu bir artıdır, bir değerdir. Binalar, fabrikalar, iş yerleri, kamu özel sektörün her birisi gün ışığına göre aydınlatmasını düzenlemektedir. Zaten binayı yapımında, inşaatçılıkta bu var. İnsanların da buna rahatlıkla uyabileceğini düşünüyorum, bunları kamuoyu ile paylaşmak adına söyledim.”

 

Zaten fiili olarak cumartesi, pazar da çalışıyoruz

 

Cumartesi günü mesaiye ilişkin olarak da Yıldız, “Türkiye’de daha çok çalışmaya ihtiyacımız vardır” başlığı altında konuşulan bir konu olduğunu ifade ederek, “ama ön plana çıkan, cumartesi mesaisi ile alakalı konu” dedi.

Yıldız, Türkiye’nin, bütün sektörleriyle beraber son 9 yılda çok ciddi bir atılım yaptığını, GSYH’nı 3 katına katladığını vurgularken, şunları söyledi:

“Bunlar çalışarak oluyor. Bunlar oturarak olmuyor. Biz zaten fiili olarak cumartesi, pazar da çalışıyoruz ama buna ne kadar çok katılım olursa, o kadar daha fazla iyi olacaktır.

Bugün seçimlerde sandıkların Ağrı’da Kars’ta İstanbul’a göre, Balıkesir’e göre bir saat daha önce sandıkların açılıp oylamanın daha erken bitirilmesindeki temel mantık, hayatın her döneminde yararlanılabilecek bir mantıktır, ben böyle düşünüyorum. Bunun özellikle sektörümüz açısından verimlilik açısından çok ciddi getirileri var. Tartışmaya açıyoruz, kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

 

Ama, Çalışma Baknaı Faurk Çelik öyle bir tarıtşma olmdğın söyledi:

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gün ışığına göre mesai uygulamasına yönelik, “Çalışma saatlerinin değiştirilmesine yönelik bakanlık olarak bizim şu an için bir çalışmamız söz konusu değildir” dedi.

 

Bakan Çelik, Abant Kampı’na katılmak üzere bakanlıktan ayrılırken, soruları yanıtladı.

 

Bir gazetecinin sorusu üzerine Çelik, çalışma saatleri ile ilgili gündemlerinde böyle bir çalışma olmadığını söyledi. Çalışma saatlerinin kanunla düzenlendiğini, değişiklik için kanunlarda düzenleme yapılması gerektiğini belirten Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Ülkemizde işçiler bakımından çalışma saatleriyle ilgili kanun 4857 sayılı İş Kanunu olup, bu kanunun 63. maddesinde çalışma süresi haftada en çok 45 saat olarak hüküm altına alınmıştır. Bu süre, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit bölünerek uygulanır. Fazla çalışma söz konusu olursa denkleştirme uygulanmak zorundadır.

 

Memurlarımızın çalışma saatleri ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun çalışma saatleri başlıklı 99. maddesinde düzenlenmiş olup, memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Çalışma saatlerinin değiştirilmesine yönelik bakanlık olarak bizim şu an için bir çalışmamız söz konusu değildir”.

 

Buna futbolda takım arkadaşının ofsayta girerek golü iptal ettirmesi denir.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

  Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek...

Kapat