Merrill Lynch GOP Anketi: Nakit Kraldır

 

 

Endüstride beklentiler için referans niteliği taşıyan Bank of America Merrill Lynch Ekim ayı gelişmekte olan piyasalar (GOP) fon yöneticileri anketi yayınlandı. Ankete katılan fon yöneticileri hala riskten kaçıyor ve nakit biriktiriyor. En çok korkulan riskler ise AB krizi ve Çin’de konut balonunun patlaması.

 

Ekim anketinde çok kötümser bir gösterge olarak fonlarda nakit pozisyonu toplam varlık değerinin %5’ne yükseldi.  Yatırımcılar hisse ve emtia pozisyonlarını kırpıyor. Küresel büyüme beklentileri zayıf seyrederken, Çin’in  görünümü de Ocak 2009’dan bu yan en kötümser duruma geriledi. Yatırımcılar hızla GOP’dan çıkıyor, ama overweight yani MSCI World Endeksin’indeki payın üstünde hisse taşıyanlar hala az değil.  GOP’da bu inatçı overweight pozisyonunun ilerki günlerde makro-risklerin artması halinde  yeni satış dalgaları tetikleyeceğini düşünüyoruz.

 

GOP fonları tüketim malları hisselerine bayılırken, finansal hisselerden nefret ediyor. Ham-ara madde ve enerji hisselerinde alımlar göze çarpıyor. Anketin tarihinde bir reko kırılarak GOP fonlarının %50’si finansallarda pozisyon azalttığını belirtti. Rusya en favori hedef. Brezilya’ya ilgi azalıyor, ama yüksek pozisyonlar taşınıyor. Çin hakkında beklentiler kötümserleşse de, yatırımcılar bu ülkeden bir türlü satıp çıkamıyor. Eylül ayında çok kötümser olan Türkiye görünümü ise Ekim ayında aynı hızla pozitife döndü.

 

İY

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 20 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da, hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 15 polis ile 6 gösterici yaralanırken, gözaltına...

Kapat