Merkez`e `faiz artır` baskısı gelir mi?

Cari işlemler açığı Ocak ayında yüzde 0,41 azalışla 5 milyar 998 milyon dolar oldu

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı Ocak ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre, 2011 yılının Ocak ayında 6 milyar 23 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında yüzde 0,41 azalışla 5 milyar 998 milyon dolar açık meydana geldi. Bloomberg News`un anketine göre, cari açığın 5.5 milyar dolar çıkması bekleniyordu.

Yıllıklandırılmış cari açık ise Ocak ayı itibariyle 77.1 milyar dolar oldu.

Ocak ayında net hata noksan kalemi 834 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Turizm gelirleri bu yılın Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 39 milyon dolar artarak 972 milyon dolara ulaştı

Merkez Bankası tarafından açıklanan 2012 yılı Ocak ayına ilişkin Ödemeler Dengesi verilerine göre, hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın ilk ayına göre 39 milyon dolar artarak 972 milyon dolara ulaşırken, turizm giderleri 93 milyon dolar azalarak 272 milyon dolar oldu.

Yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın ilk ayına göre 50 milyon dolar artarak Ocak ayında 615 milyon dolara yükseldi

Sermaye ve finans hesapları

Yurt dışında yerleşik kişilerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 375 milyon dolar yükselerek 892 milyon dolara çıktı. Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar ise 607 milyon dolar azaldı ve net 65 milyon dolar oldu. Bunun sonucunda, bir önceki yılın ilk ayında net 155 milyon dolar çıkış kaydedilen doğrudan yatırımlar kaleminde, bu yılın ilk ayında 827 milyon dolar net giriş gerçekleşti.

Yurt dışında yerleşik kişiler, hisse senedi piyasasında 556 milyon dolar tutarında net alım yaparken, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) piyasasında 993 milyon ABD doları tutarında net satım gerçekleşti.

Genel Hükümet, yurt dışında gerçekleştirilen tahvil ihracı yoluyla bu yılın ilk ayında 1,5 milyar dolar tutarında yeni borçlanma, 1 milyar dolar tutarında da geri ödeme yaptı.

Bankaların yabancı para ve Türk Lirası cinsinden efektif ve mevduat varlıkları, bu yılın ilk ayında toplam 2 milyar 363 milyon dolar artış gösterirken, diğer sektörlerin yurt dışındaki mevduat varlıkları 1 milyar 114 milyon dolar azalma kaydetti.

Genel Hükümet, yurt dışı piyasalar ve diğer uluslararası kuruluşlardan sağlanan uzun vadeli kredilerle ilgili olarak, Ocak ayında 91 milyon dolar net kullanımda bulundu.

Bankacılık sektörünün net kredi kullanımı

Bankacılık sektörünün net kredi kullanımı, bir önceki yılın ilk ayına göre 427 milyon dolar azalarak 700 milyon dolar oldu. Diğer sektörler ise bir önceki yılın Ocak ayında 414 milyon dolar net kredi kullanıcısı iken bu yılın aynı ayında 77 milyon dolar tutarında net geri ödeyici oldu.

Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarınca Merkez Bankası nezdinde açılan mevduat hesaplarında, 95 milyon dolar net çıkış gerçekleşti.

Yurt dışı bankaların yurt içi bankalar nezdinde tuttukları yabancı para mevduatları Ocak ayında 614 milyon dolar, Türk Lirası mevduatları da 1 milyar 7 milyon dolar arttı.

Finans hesaplarının son kalemi olan rezerv varlıkların içinde bulunan resmi rezervler, bir önceki yılın ilk ayında 863 milyon dolar artmışken, bu yılın ilk ayında 2 milyar 671 milyon dolar azaldı.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Atilla Yeşilada \ EKONOMİST

YATIRIMCILAR ÜZÜLECEK

Cari açıkta bu gerçekleşme bu sene için cari açık/GSYIH oranı tahminlerini yukarı çekerek TL üstünde baskıya neden olabilir. Cari açık finansmanında kısa vadeli ve oynak kalemlerin ağırlıklı olması da kaygı yaratıyor.

Cari açıkta beklenmeyen bu gerçekleşme TCMB üstüne faiz artırım baskısını da gündeme getirecektir.andnbsp;Borsa’ya büyük ölçüde cari açık daralacak teması ile yatırım yapan yabancı yatırımcıların alacağı kararlar da izlenmeye değer. (haberdesin.com)

andnbsp;Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Yatırım: 70.000-72.500’in Kırılma Yönüne Dikkat

Piyasalar yeni haftaya Çin’in Dıs Ticaret Açığının rekor düzeyde artmasının ardından negatif baslangıç yaptı. Yurt dısında önemli bir verinin bulunmadığı...

Kapat