Merkezden Açıklama: Tekliflerin 50 Milyon Doları Karşılanacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, döviz satım ihalelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Banka’dan yapılan açıklamada, bir sonraki Para Politikası Toplantısı’na kadar günlük döviz ihalelerinde satılabilecek en yüksek tutarın 1,35 milyar dolar olarak ilan edilmeye devam edileceğini belirtildi.
 

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
 

“Bilindiği üzere 5 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Merkez Bankası gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlamaya başlamıştır. 12 Eylül ve 29 Kasım 2011 tarihlerinde yapılan değişikliklerle döviz satışı yapma kararı alınan günlerde saat 11.00’de ilan edilen tutarın o gün satımı yapılabilecek en fazla tutar olmasına karar verilmiş ve her iş günü takip eden iki iş günü içerisinde ihaleler yoluyla satılabilecek toplam azami döviz miktarı duyurulmaya başlanmıştır.
 

27 Aralık 2011 tarihinden itibaren bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar olan dönemde açılacak günlük döviz ihalelerinde satılabilecek en yüksek tutar 1,350 milyon dolar, takip eden iki günde satılabilecek en yüksek tutar ise 1,700 milyon dolar düzeyinde ilan edilmeye devam edilecektir. Ancak istisnai durumlar haricinde alınan tekliflerin sadece 50 milyon dolara kadar olan kısmı karşılanacaktır. Merkez Bankasınca fiyat istikrarı veya finansal istikrar açılarından gerekli görülen istisnai durumlarda ise açıklanan sınırlar içinde kalmak kaydıyla alınan tekliflerin 50 milyon dolardan daha yüksek bir kısmı karşılanabilecektir. 2012 yılında izlenecek politikanın detaylarına ilişkin hususlar ise yarın yapılacak basın toplantısında açıklanacaktır.”

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Galatasaray MP Telekom’u devirdi

Ligin 11. haftasında Telekom’u ağırlayan Sarı-Kırmızılı takım, mücadeleyi 82-75 kazandı ve zirve takibini sürdürdü

Kapat