Merkez, keseyi 2. kez açıyor!

AMB bugün 2. kez yaşam destek ünitesini açıyor. Haftalardır beklenen AMB`nin ikinci 3 yıllık likidite operasyonu bugün yapılacak. Avrupalı bankalara 500 milyar euro dolaylarında kredi sağlanması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası, 29 Şubat Çarşamba günü ikinci kez Avrupalı bankalara ucuz para dağıtmaya hazırlanıyor. Merkez bankası, Euro Bölgesi`ndeki bankalar için ikinci uzun vadeli refinansman operasyonunu gerçekleştirecek ve düşük faizden 3 yıllık sınırsız kredi dağıtacak.

İlk likidite operasyonu 21 Aralık`ta yapılmış ve bankalar 489 milyar euroluk kredi kullanmıştı. Program, Avrupalı bankalardaki güveni desteklemeyi hedefliyor.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings`ten Bridget Gandy, hazırladığı raporunda, bazı durumlardaandnbsp; bankaların, sıkıntılarıyla ilgilenebilmesi için zaman kazanmış olduğunu söyledi. Ancak Fitch, ayakta yalnızca AMB`nin fonlamasıyla ayakta kalabilen küçük ölçekli bankalara karşı uyarıda bulundu.

Fitch Ratings, halihazırda düşük nota sahip bankalar için, uzun vadeli refinansman operasyonunun bir nevi yaşam destek ünitesi olduğunu savundu.

Bazı bankaların ilk turda zayıf görünme korkusundan ötürü, bugünkü kredi operasyonuna, ilkinden daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Fonların, bankaları daha güçlü bir hâle getirmesi ve hem birbirlerine hem de tüketicileri kredi vermeye teşvik etmesi umuluyor. Ancak analistler bu konudan çok da emin değil.

Fitch, ilk operasyon ile alınan kredilerin genel olarak varolan fonlamaları değiştirmek için kullanıldığına dikkat çekiyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış açık beklentileri aştı

Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TUİK) açıkladığı verilere göre dışandnbsp;ticaret açığı Ocak ayında beklentilerin biraz üzerinde gelerek 7 milyar dolar olarak gerçekleşti....

Kapat