Merkez Bankası Zaman Kazandı

TÜİK tarafından açıklanan fiyat endekslerine göre, Haziran’da tüketici fiyatları aylık bazda %1,43 düşerek, hem bizim -%1’lik hem de piyasanın -%0,78’lik tahminine göre daha keskin bir gerilemeye işaret etti. Böylece yıllık tüketici enflasyonu 0,93 yüzde puan düşerek bir ay önceki %7,17 seviyesinden %6,24’e geriledi.
  

Üretici fiyatları cephesinde fiyatlar aylık bazda neredeyse sabit. Haziran ayında ÜFE’deki yıllık değişim %10,2’ye yükseldi. Üretici fiyatlarının aylık bazda gerilmesini bekliyorduk. Ancak görünen o ki son dönemde düşen enerji fiyatlarının  olumlu etkilerini görmek için bir ay daha beklememiz gerekiyor. Yine de TL’nin son dönemdeki zayıflığı gerileyen emtia fiyatlarından gelecek olumlu etkiyi sınırlayacaktır.
 

Mayıs ayında rekor düzeyde artan gıda grubu fiyatlarının ardından piyasanın yıl sonu TÜFE beklentilerinin ortalama (CNBC-e ve MB anketi) 45 yüzde puan yükseldiğini görmüştük. Ancak Haziran ayında gıda cephesinden gelebilecek aşağı yönlü bir düzeltme beklentisiyle kendi tahminimizde bir değişiklik yapmamıştık. Nitekim gerçekleşmeler bizi doğruladı.
 

MB de Haziran ayında gıda cephesinden aşağı yönlü düzeltmenin gelebileceğini belirtiyordu. Gıda fiyatları bizim %3,5’luk düşüş öngörümüze kıyasla %6,4’lük daha sert bir düşüş sergileyerek aylık TÜFE’yi 1,78 yüzde puan aşağı çekti. Buna rağmen yıllık gıda grubu fiyatlarının TÜFE’nin iki puan üzerinde seyretmesi arz yönlü şokların varlığına işaret etmeye devam ediyor.

 

Gıda grubu gibi, son derece oynak bir zaman serisinin bir aylık sıçraması/gerilemesi üzerine para politikası tahminlerinin oluşturulamayacağı bir gerçek. Madde sepetinin çoğunu oluşturması sebebiyle gıda fiyatlarının fiyatlama davranışları üzerinde ciddi bir etkisi mevcut. Ancak bu etki asimetrik. Gıda fiyatları yükselirken bozulabilen fiyatlama davranışları fiyatlar gerilerken iyileşme göstermiyor. Dolayısıyla enflasyon cephesinde temkinli olmaya devam ediyoruz.
  

Çekirdek göstergeler, mevsimselliğin etkisini gözler önüne seriyor. Mevsimsel ürünlerin etkisini içermeyen A-tanımlı gösterge aylık bazda %0,12 yukarıda. Bu göstergeden işlenmemiş gıda fiyatlarını çıkardığımızda aynı rakam %0,44 seviyesinde. Dokuz çekirdek göstergeden beşi yükseliş kaydederken, Ekim 2010’dan beri yükselen H-tanımlı gösterge Mart 2009’dan bu yana en yüksek noktasına ulaşmış durumda.

 
Enflasyondaki aylık gerilemenin beklentilere göre daha keskin olması, MB’ye para politikası takvimi içerisinde zaman kazandıracaktır. Yine de yükselen temel enflasyon göstergelerini yakından takip etmekte fayda var. MB’nin yeni politika duruşunu desteklemekle birlikte son dönemde sıkılaştırılan para politikasının yeterli olmadığını ve gerek BDDK’dan gerek maliye politikasindan gelecek ek önlemlerle birlikte, para politikasında sıkılaşmanın devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yıl içerisinde 100 baz puanlık faiz arttırımı beklemeye devam ediyoruz.

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yapı Kredi’den Karadeniz Holding’e Dev Finansman

Yapı Kredi, dünyanın ilk elektrik üreten gemilerinin yapımında  kullanılması amacıyla Karadeniz Holding’e 315 milyon dolar tutarında finansman sağladı.    Yapı...

Kapat