Merkez Bankası Repo İhalesi Açmadı

Merkez Bankası, bugün miktar bazlı repo ihalesi açmadığını duyurdu.

Oyak Yatırım Hazine Müdürü Mustafa Akyol, Merkez  Bankası’nın bu kararının piyasada olumlu algılandığını söyledi.

Akyol, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Merkez Başkanı Erdem Başçı’nın geçen hafta faiz koridoruna ilişkin açıklamalarını anımsatarak, “Geçtiğimiz gün  Ankara’da yapılan toplantıda faiz koridoruna ilişkin tepkiler Başçı’ya iletildi. Başçı’nın dünkü toplantıda Merkez Bankası olarak ana hedeflerinin enflasyon  olduğunu belirtmesi üzerine, bugün miktar bazlı repo ihalesi açılmaması piyasa açısından pozitif karşılandı” dedi.

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay ise, şu görüşleri  paylaştı:

“Bugünü istisnai bir gün olarak görebiliriz. Bu durumun süreklilik arz etmesi halinde Merkez Bankası internet sitesinde duyuru yapacaktır. Şu ana kadar duyuru yapmadığına göre, yarın, pazartesi ve ondan sonraki günlerde de miktar bazlı repo ihalesi açmayabilir. Bu durum Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve  döviz sepetinin yükselmesi nedeniyle Merkez Bankası’nın yapmış olduğu bir uygulama olarak görülmelidir. Merkez Bankası iki duruma müdahale etmiştir;  birincisi fiyat istikrarını korumak ve enflasyon endişesini gidermek, ikincisi ise kur sepetindeki volatiliteyi engellemek.”

Merkez Bankası, bugün miktar bazlı repo ihalesi açmadığını duyurmuştu.

AA

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’den gelen veriler gün içerisinde önemli…

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi Avrupa’dan gelen haberlerin olumsuz olması neticesinde gün içerisinde düşüşlerine devam ederken uzun vadeli düşüş beklentisi içerisinde...

Kapat