Merkez Bankası Politika Faizini Değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), politika faizi olan  bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 6,25 seviyesinde bıraktı.
 

TCMB 23 Haziran 2011 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK)  toplantısının ardından yaptığı açıklamada, gecelik faiz oranları ile  ilgili olarak, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 1,50, borç  verme faiz oranını yüzde 9, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa  yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı  faiz oranını yüzde 8′de bıraktı.
 

Açıklamada şöyle denildi:
 

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası  Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo  Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:
 

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı  yüzde 6,25,
 

b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı  yüzde 1,50, borç verme faiz oranı yüzde 9, açık piyasa işlemleri  çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan  borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8,

 
c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi  uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat  16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma  faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12.

 
Son dönemde iktisadi faaliyete dair açıklanan veriler Enflasyon  Raporu’nda sunulan çerçeveyi teyid etmektedir. Özel tüketim ve yatırım  talebi ılımlı bir seyir izlemekte, dış talep ise zayıf görünümünü  korumaktadır. İstihdam koşullarındaki iyileşme devam ederken işsizlik  oranları kriz öncesi seviyelerine dönmüştür. Bununla birlikte, güçlü  verimlilik artışlarının da katkısıyla birim işgücü maliyetleri  azalmakta, zayıf dış talebin etkisiyle imalat sanayinde kapasite  kullanım oranları düşük düzeylerini korumaktadır. Ancak, ithalat  fiyatlarındaki birikimli artışların gecikmeli yansımalarına ve baz  etkisine bağlı olarak kısa vadede temel (çekirdek) enflasyon  göstergelerindeki sınırlı yükselişin süreceği tahmin edilmektedir.  Ayrıca Kurul, Mayıs ayında sıçrama gösteren işlenmemiş gıda  fiyatlarının Haziran ayında belirgin bir düşüş göstereceğini ve bu  düzeltmeyle yıllık enflasyonun, Enflasyon Raporu’nda öngörülen  seviyelere döneceğini not etmiştir.
 

Son dönemde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı  tüketici kredilerine yönelik önlemler iç ve dış talebin dengelenmesine  katkıda bulunacaktır. Kurul, uygulanan politikalar sayesinde yılın son  çeyreğinden itibaren cari dengede iyileşmenin gözlenmeye başlayacağını  teyid etmiştir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, iktisadi  faaliyetteki yavaşlamayı ve son dönemde küresel ekonomideki artan  belirsizlikleri de göz önüne alarak politika duruşunu korumuştur.
 

Sonuç olarak Kurul, fiyat istikrarına ve finansal istikrara  ilişkin risklerin azaltılması açısından, mevcut politika bileşiminin sıkılaştırıcı yöndeki etkilerinin yakından izlenmeye devam edilmesinin  ve gerekli görüldüğü takdirde aynı doğrultuda ilave tedbirler  alınmasının uygun olacağını belirtmiştir. 

 
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle  vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde  yayımlanacaktır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A101, 1001. Mağazasını Açtı

İndirimli market zinciri A101′in 1001.   mağazası, Trabzon’un Maçka ilçesinde açıldı.   Ömer Sümer Caddesi’ndeki mağazanın açılış törenine, Devlet Bakanı Faruk...

Kapat