Merkez Bankası ne demek istedi?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısıandnbsp;tamamlandı. Merkez, piyasaların beklendiği doğrultuda faiz değişikliğine gitmezken faiz koridorunu ise daralttı.

Pınar SUNGUR \ bigpara.com
İçerik Yönetmeni
www.twitter.com/pinar_sungur

Gösterge faiz yüzde 5.75`te sabit kalırken, borç verme faizi yüzde12.5`den yüzde 11.5`e indi. Merkez gecelik borçlanma faizini yüzde 5`te sabit bıraktı.

Merkez Bankası, faiz koridorunu küresel parasal genişlemeye karşı daraltırken, 27 Mart`a kadar normal günlerde fonlama tutarı 3-7 milyar TL arasında olacak.

Merkezandnbsp;Bankası, 1 ay vadeli repo ihalelerinde üst sınırı 29 Mart`a kadar 6 milyar TL`ye çıkardı.

MERKEZ NE DEMEK İSTEDİ? MERKEZ`İN İFADESİ NEDEN DEĞİŞTİ?

Merkez`in borç verme faizi 11.5`e indirmesi kararı, finansman koşullarının Türkiye açısından çok da kötü olmayacağı şeklinde algılandı. Merkez daha önceki açıklamasında `Para politikasındaki sıkı duruşun sürüdürülmesi` ifadesini kulanırken son açıklamasında ise `Temkinli duruşun sürdürülmesi` ifadesini kullandı.

Bu ifade değişikliği Merkez açısından önemli. Açıklama `Merkez Bankası gevşeme eğiliminde` şeklinde algılanabilir. Bu da önümüzdeki dönemde 11 daha da aşağı gelebilir.

Merkez Bankası açıklamalarında aslında bir önceki aydan bu yana çok da önemli birandnbsp;değişiklik bulunmuyor. Merkez Bankası`nın belki sürprizi; borç verme oranlarında yaptığı değişiklik olabilir.

Fakat bu bile aslında piyasada pratik açıdan önemli bir değişiklik yaratmayacak gibi gözüküyor. Çünkü Merkez Bankası, zaten bir süredir faizleri bandın üzerinde tutma ihtiyacı hissetmiyordu.

MERKEZ BUGÜN NE YAPTI?

– Politika faizini yüzde 5,75`te korudu

– Gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5 olarak belirledi

– Gecelik borç verme faiz oranını yüzde 11,5`e düşürdü. (önceki yüzde
12,5)

– API çerçevesinde repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkânı
faiz oranı yüzde 11`e düşürüldü. (önceki yüzde 12)

– Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı yüzde 15,5`ten yüzde
14,5`e düşürüldü.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Likidite Akışı Merkezi De Değiştirdi

ECB’nin likidite operasyonları , FED’nin faizleri 2014 sonuna kadar düşük tutacağını açıklaması, BoE ve BoJ’un alım programlarını artırması, RBI ve...

Kapat