Merkez Bankası 50 Baz Puan Faiz İndirdi (YENİLEME)

Cialis price 100mg
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu  (PPK) toplantısının ardından politika faizi olan bir hafta vadeli repo  ihale faiz oranı yüzde 6,25’ten yüzde 5,75’e düşürüldüğü açıklamasını  yaptı.  TCMB tarafından yapılan açıklamada, gecelik borçlanma faiz oranıın  yüzde 1,50’den yüzde 5’e yükseltildiği belirtildi. Buna göre, gecelik borç alma ve verme oranları arasındaki makas 7,5 puandan 4 puana geriledi. Açıklamada şöyle denildi:
 

 
Ayrıca Merkez Bankası, yarından itibaren gerek gördüğü günlerde döviz satım ihalesi yapmaya başlayacak.
  

Cialis cost cvs
“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası  Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo  Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının aşağıdaki gibi  belirlenmesine karar vermiştir:
 

a)  Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı  yüzde 6,25’ten yüzde 5,75’e düşürülmüştür.

Cialis 10mg price australia
b)  Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı  yüzde 1,50’den yüzde 5’e yükseltilmiş  borç verme faiz oranı yüzde 9,  açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo  işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8  düzeyinde sabit tutulmuştur,

Buy cialis spain
c)  Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi  uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat  16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma  faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12 düzeyinde sabit  tutulmuştur.
 
Bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyümeye  ilişkin endişeler giderek güçlenmiş ve Temmuz ayı Kurul toplantısında  işaret edilen riskler belirginleşmiştir. Bu çerçevede Kurul, kısa  vadeli faizlerde oluşabilecek aşağı yönlü oynaklığı azaltmak amacıyla,  gecelik borçlanma faizini önemli ölçüde artırarak faiz koridorunu  daraltmaya karar vermiştir. Ayrıca, Türk lirası piyasalarındaki  likidite yönetiminin etkinliğini artırmak ve Merkez Bankasınca  sağlanan likiditenin sistem içinde daha dengeli dağılmasına katkıda  bulunmak amacıyla teknik bir düzenleme yapılmasını uygun görmüştür.
 

Cialis price kroger
Bunun yanı sıra Kurul, küresel ekonomiye dair giderek artan  sorunların yurt içi iktisadi faaliyet üzerinde durgunluğa yol açma riskini azaltmak amacıyla politika faizinde ölçülü bir indirime  gitmiştir.
 

Kurul, önümüzdeki dönemde gelişmelerin yakından izlenmesi ve gerek  duyulması halinde uygun görülecek araç ve yöntemlerle piyasaya döviz  likiditesi sağlanması konusunda mutabık kalmıştır. 

  
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle  vurgulanmalıdır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Merrill Lynch, Vob’a Katıldı

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nın üye sayısı bir yeni üyenin katılımıyla 99′a yükseldi.   VOB’dan konu ile ilgili yapılan açıklamaya...

Kapat