Merkez Bankalarından Piyasalara Ortak Müdahale

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasalara   dolar likiditesi sağlamak üzere Kanada, ABD, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankalarıyla anlaştıklarını bildirdi.          
 

ECB’den yapılan yazılı açıklamada, bankalara finansman kolaylığı için   Avrupa Merkez Bankasının, ABD Merkez Bankası (Fed), Japonya Merkez Bankası (BoJ),   Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İsviçre Merkez Bankası   ile 5 Aralık Pazartesi gününden itibaren piyasalara dolar likiditesi sağlamak   üzere anlaştığı belirtildi.
 

Fed, Washington’da yaptığı açıklamada, yeni faiz oranının, 100 baz puandan 50 baz puan düşürülerek artı 50 baz puana indirildiğini duyurdu. Fed, Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası’nın ortak hareket içinde yer aldığını açıkladı.
  

Açıklamada, “Bu adımların amacı, finans piyasalarındaki zorlukları hafifletmek ve buna bağlı olarak, bu zorlukların hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi akışı üzerindeki etkilerini azaltmak ve ekonomik aktiviteyi desteklemek” şeklinde görüş bilidirildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
30 Kasım 2011 EUR/USD Boşluk Doldurmaca…

EUR/USD paritesi dün Çin ve ECB’den gelen haberlerle sert yükseliş ve sert düşüşlere maruz kalmış ancak yine belirli seviyeler arasında...

Kapat