Merkez bankaları vurur mu?

İstisnai günlere geri dönen Merkez Bankası’nın uygulamaya devam etmesi halinde bankaların fonlama maliyetinde ciddi yükseliş görüleceği belirtiliyor.

Merkez Bankası’nın ilk olarak kura müdahale amacıyla 2011’in son haftasında uygulamaya koyduğu istisnai günlere yeniden geri dönerek bankalara verdiği ucuz fonlamayı azaltmasıyla bankalar üzerindeki baskının artacağı öngörülüyor.

9’lu seviyelere kadar gerileyen piyasa faizlerinin Merkez Bankası’nın adımının ardından 9,67’ye yükselmesi, fonlama maliyetlerindeki artışın göstergesi olarak yorumlanıyor.

Pazartesi günü yüzde 7,5 seviyesinde olan fonlama maliyeti üç günde yüzde 8,76’ya yükselerek bankaların fonlama maliyeti 1,2 puan artış gösterdi.

TL likiditesinin daha kısılması durumunda fonlama maliyetinin daha fazla artarak, bankalar üzerindeki baskıyı arttırması bekleniyor.

TCMB’nin 2011 sonunda öne çıkardığı ve yüzde 5.75 olan politika faizinden fonlama yapmadığı günleri ifade eden istisnai günü ilk defaandnbsp; 29 Aralık-13 Ocakandnbsp; tarihlerinde uygulayan Merkez Bankası’nın o dönemde toplam fonlama maliyeti yüzde 12’ye kadar yükselttiği belirtiliyor.

İSTİSNAİ GÜNLER DEVAM EDER

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, değerlendirmesinde, sepet değerinin bu seviyelerde devam etmesi durumunda Merkez Bankası’nın istisnai günlere devam edebileceğini kaydetti. Dolar/TL’de 1,80 üzerinde eğilimin devam etmesi halinde Merkez Bankası’nın Salı günkü PPK toplantısından önce istisnai gün ilan edebileceğini fakat kurun 1,79’un altına kayması durumunda yapmayabileceğini belirtti.

Fonlama maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken Fetrekligil, faizin 9,70’lere geldiğini, bu durumun bankaları kötü etkileyeceğini bildirdi. Başçı’nın faiz koridorunun daraltılması yönündeki söylemiyle TL’de değer kaybı olduğunu, bu nedenle PPK’da faiz tarafında bir hareket beklemediğini, zorunlu karşılık altın ve döviz oranlarını arttırabileceğini fakat Merkez Bankası’nın sürprizlere açık olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

MUNZAMDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER BANKALARI OLUMLU ETKİLER

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, değerlendirmesinde, 27 Mart’taki TCMB PPK toplantısı sonrasında munzam karşılıklarda yapılacak değişimlerin bankaların fonlama maliyetlerini az da olsa olumlu yönde etkileyeceği beklentisinin mevcut olduğunu bildirdi.andnbsp; TCMB’nin TL yükümlülüklerin yüzde 40’ını döviz, yüzde 10’unu ise altın olarak tutma opsiyonlarının biraz da daha artırılması olasılığının oldukça yüksek olduğunu kaydeden Cömert,andnbsp; artış oranına göre bankaların TL fonlama ihtiyaçlarının da azalmış olacağını dile getirdi.

İKİNCİ ÇEYREK RAKAMLARINDA NEGATİF YANSIMA

Yatırım Finansman Bankacılık analisti Sadrettin Bağcı, değerlendirmesinde, bankaların birinci çeyrek sonuçlarına kısmen yansıyacağını, fonlamanın bu şekilde devam etmesi durumunda ikinci çeyrek sonuçları itibariyle etkisinin görüleceğini bildirdi.

Fonlama yukarı giderken, kredi faizlerinin aşağı doğru gitmesinin bankaların operasyonel faiz farkını (kredi ile mevduat arasındaki faiz farkı) olumsuz yönde etkileyeceğini ve ikinci yarıdaki marjlara bir miktar negatif yansımasının görülebileceğini belirtti.

Ceren DİLEKÇİ / THE LİRA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sarı Melekler Avrupa Şampiyonu…

CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Final maçında Fransa’nın RC Cannes ekibi ile karşılaşan Fenerbahçe Universal Bayan Voleybol Takımımız, güçlü rakibini...

Kapat