Merkez Bankaları Piyasaları Yukarı Taşıdı

Çarşamba günü, küresel krizin mağdurlarından iki kale Avrupa Birliği ve ABD, yeni senenin yaklaşmasıyla piyasaların hararetini düşürebilmek için el ele verdiler. İlk hamle, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) yanı sıra İngiltere, Kanada, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının ortak hareket ederek piyasalara dolar likidite sağlamaları konusunda anlaşmaları olurken; diğer hamle, 440 milyar Euro’luk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun büyütülmesi oldu. Swap anlaşmasıyla bankalar faizleri 50 baz puan düşürürken, bu kararın 5 Aralıktan itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi. EFSF’nin de Ocak ayına kadar büyütülmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Piyasalara coşku pompalayan bu haberlerle altın 1700 – 1720 dolar/ons’taki fiyat bandını hızla 1740 – 1750 dolar/ons seviyesine taşıdı. Rezerv paranın hızlı değer kaybı Euro’yu; Bölge’den açıklanan şimdiye kadarki en yüksek işsizlik oranı haberine rağmen 1.3534 seviyesine tırmandırdı. Hisse senedi piyasalarının da yükselişe geçtiği gün sonunda altın fiyat bandını korurken, paritede 1.3446 kapanış seviyesine kadar gevşeme yaşandı. ABD’den açıklanan özel sektör istihdam raporunun oldukça iyi gelmesi ve özellikle ISM endeksinde ekonomik görünümün yukarda açıklanması, doları daha fazla kayıptan korudu. Altın, 1746.15 dolar/ons’ta dengelenerek yüzde 1.8 oranında net kazanç sağlarken dolar yüzde 1 kayba uğradı.
 

Bugün için altın’da 1750 dolar/ons üzerinde kapanış yapması yükselişe devam sinyalini verebilir. Bugün, Almanya’dan ithalat PMI, Euro Bölgesi’nden PMI, istihdam talepleri, devam eden işsizlik başvuruları, Bloomberg tüketici güveni, yapı masrafı, ISM imalat endeksi ve zincir mağaza satışları bekleniyor.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da Düşüş Hazırlığı

EUR/USD ANALİZ ECB Başkanı Draghi, ´Avrupa ekonomisinin görünümünde aşağı yönlü risklerin arttığını söyledi. Draghi, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, ECB’nin, enflasyonun...

Kapat