Merkel: Uzmanlar Sermaye Artırım Tavsiyesini Ciddiye Almalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’nın borç krizinin ağırlaşmaya başlaması nedeniyle hükümetlerin Avrupalı bankaların finansal pozisyonunu güçlendirmesi gerektiğini söyledi.          
 

Merkel, Berlin’de Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde,   Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Ekonomik İşbirliği ve kalkınma Örgütü   (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria ile biraraya geldi.          
 

Başbakan Merkel görüşmeden sonra Lagarde, Zoellick ve Gurria ile   düzenlediği ortak basın toplantısında, ”Uzmanların, Avrupalı bankaların   sermayelerini artırması tavsiyesi ciddiye alınmalı” dedi.          
 

Gerekli olursa makul biçimde sermaye artırımına gidilmesi gerektiğini   vurgulayan Merkel, ”Ortaya çıkacak muhtemel zarar çok yüksek olabileceği için   tereddüt etmemeliyiz. İlk adım tabi ki bankaların kendilerinin piyasalardan   sermaye bulmaya çalışması olacak” diye konuştu.          
 

Merkel, ülkelerin, bankaların sermaye artırımı için Avrupa Finansal   İstikrar Fonundan (EFSF) destek isteyebileceğini ifade etti.          
 

IMF Başkanı Lagarde da, ”IMF’nin, krizin üstesinden gelmek için yeterli   fonları var mı?” sorusuna, fonun kullanabileceği kaynakları bulunduğu yanıtını   verdi.          
  

”400 milyar doların altında kullanabileceğimiz mali güçle kullanıma   hazır kaynaklarımız var” diyen Lagarde, IMF’nin yalnız başına hareket   etmediğini, borç krizinin yayılmasını önlemek için kaynakları Avro Bölgesi üyesi   ülkeler ve AB ile birleştireceğini kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güntay Şimşek: Obama’nın İndiği Her Yere İnebilir miyiz?

Başbakan Erdoğan’ın Güney Afrika seyahatinden yine ilginç malzemeler çıkarabilmiş olmamıza sevindim. Bir önceki geziden Alman vakıfları ile dönülmüştü. Henüz tartışması...

Kapat