Merkel, Sarkozy Söz Verdi, Borsalar Uçtu

 

 

 

TSI ile 20:00’de Yunan Başbakanı Papandreu ile bir telefon görüşmesi yapan Merkel ve Sarkozy, ülkenin iflasa terkedilmeyeceğine dair söz verdiler.  Papandreu ise bütçe hedeflerini muhakkak tutturucağı vaadini yeniledi.  Gün boyunca AB PIIGS cephesinden gelen iymser haberlerle borsalar uçtu.  AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso yakında ortak tahvil (Euro-tahvil) ihracı için planını üye ülkelere sunacağını beyan ederken, İtalya’da alt meclis Berlusconi’nin 47 milyar Euro’luk tsarruf paketini onaylayarak yasalaştırdı.

 

Bu iyimserlik ortamında Fitch’in İspanya’nın kredi notunu düşürebileceği açıklaması ve Moody’s in 2 Fransız bankasının notunu düşürmesi de .eğilimi değiştirmedi.  Gün boyunca Avrupa ve ABD’den gelen ekonomik veriler ise bir kez daha beklentilerin altında kaldı.  ABD’de Ağustos perakende satışlar aylık bazda artmazken, Euro-bölgesinde Temmuz sanayi üretiminde artış %1’le %1.5 olan tahminin altında kaldı.

 

Piyasalar, ayrıca, Avrupa merkezli bankaların gittikçe artan fonlama sıkıntısını da göz ardı ediyor.   AMB bugün adı verilmeyen iki bankanın 575 milyon dolardan fazla dolar borç aldığını açıkladı.  Ağustos ayında bir istisna dışında 23 haftadır hiç bir Avrupa bankası AMB-Fed  Euro-dolar SWAP imkanını kullanmıyordu.  Bu imkanın sık sık kullanılması Avrupa bankalarının başka kaynaklardan dolar bulamadığının ifadesi oluyor.

 

Avrupa’da Stoxx55 günü %2.29 primle kapatırken, bir saat önce kapanan Wall Street’de DJ30 %1.27, S&P500 ise %1.35 prim yaptı.  Euro/dolar 1.3752’yi denerken altın 1.822 dolar, Brent petrol ise 112.5 dolarda sakin bir bir kapanış yaptılar.

 

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 15 Eylül 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransa, Almanya ve Yunanistan liderleri, yaptıkları ''telekonferans zirvesi'' sonrasında, Yunanistan'ın avro bölgesinin bir parçası olduğunu vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı...

Kapat