Merkel: ESM’de Sermaye Artırımı Yok

Alman Şansölyesi Merkel AB Kalıcı Kurtarma Fonu ESM’nin sermayesinin 750 milyar Euro’ya çıkartılması önerisini kesin bir dille geri çevirdi. AB liderlerine EFSF ve ESM konusunda Mart sonunda karar vermeleri için çağrı yapan Alman lider “Nisan IMF toplantısında bu konuda bize çok soru gelecek” dedi.  WSJ’a göre, Almanya EFSF-ESM sermaye artırımı yönünde artan baskıya daha fazla dayanamayıp ara çözüme razı olacak.

 

Berlin’den gelen haberlere göre, Alman politikacılar Yangın Duvarları’nın daha fazla yükseltilmesinin gereksiz olduğunu, bunun yerine Mali İstikrar üstünde yoğunlaşılması gerektiğini düşünüyor. Diğer kaynaklar ise 2013 yılında yapılacak genel seçimi kaybetme tehdidi altında bulunan Merkel’in iktidara veda etmeden Euro-bölgesinde kalıcı bütçe istikrarı sağlanması için yüksek Yangın Duvarları’na itiraz ettiğini kaydediyor.

 

EFS-ESM’in birleştirilmesi ve sermayenin 750 milyar Euro’ya çıkartılması halinde G-20 üyeleri ve IMF 1 trilyon dolara varacak ek kaynak temin edeceklerini vaat etmişlerdi.  Bu durumda toplam müdahele imkanları 2 trilyon dolara yükselecek Kurtarma Fonları’nın çok uzun süre Euro-bölgesini Yunan krizi benzeri felaketlerden koruyacağı düşünülüyor. Ancak, bu denli güçlü koruma duvarları arkasında rahatlayan PIIGS’in kemer sıkma ve reformdan vazgeçmesi olasılığı da var.

 

Merkel diğer büyük devletlerden gelen baskılar üzerine bir ara çözüme razı olabilir.  EFSF’nin ESM devreye girince tasviye edilmesi yerine 2013 ortalarına kadar devrede kalması, böylece ayrı ayrı faaliyet gösterecek iki fonun geçici bir süre 750 milyar Euro sermayeye sahip olması mümkün olabilir.

 

Twitter:  @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
19-23 Mart 2012 Haftaya Bakış Analizi…

EUR/USD ANALİZ Geride bıraktığımız hafta gelen makro-ekonomik verilerin etkisiyle satıcılı bir seyir izlediğimiz EUR/USD paritesi 1,30 desteğine kadar gerilese de...

Kapat