Merkel: AB Bir Zirveyle Krizi Çözemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa   Birliği (AB) liderlerinin, 23 Ekim’de düzenlenecek zirvede borç krizinin çözümü   konusunda önemli bir adım atacağını, ancak daha fazla adımın gerekli olacağını   söyledi.          
  

Merkel, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, ”AB zirvesi önemli   bir adım, ancak bunu daha fazla adım atılması izleyecek, çünkü bu borç krizinin   aşılmasıyla ilgili. Bu borçlar onlarca yılın birikimi ve bu yüzden birisi bu   sorunu bir zirvede çözemez, ancak çözüm zor olacak, uzun vadeli çalışmayla   olacak” dedi.          
 

Almanya Başbakanı Merkel, ”Bununla birlikte konuyla ilgili önemli   kararlar alabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.          
  

Berlin’i ziyaret eden Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ile görüşen   Merkel, AB’nin, Kasım ayında Fransa’nın Cannes kentinde yapılacak G-20 zirvesinde   Güney Amerika’nın Mercosur bloku (Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Urugay) ile   ticaret anlaşmasını değerlendireceklerini de ifade etti.          
 

AB ve Mercosur, 750 milyon kişiyi kapsayan ve yılda 125 milyar dolarlık   bir ticari değeri olan serbest ticaret anlaşmasını uygulamaya geçirmek için   yıllardır çaba gösteriyor.                    

 

-Guardian gazetesinin iddiası-                    

 
Bu arada İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, ”Almanya ve   Fransa’nın, kapsamlı bir planın parçası olarak Avro Bölgesi’nin kurtarma fonu   Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) 2 trilyon avronun üzerine çıkarılması   konusunda anlaştığını” yazdı.          
  

Guardian, adını verdiği AB diplomatlarına dayanarak verdiği haberde, Avro   Bölgesi’nin, sorunlu ülkelere ve bankalara yardım için 440 milyar avroluk   EFSF’nin tutarının beş kat artırılmasını kabul edeceğini iddia etti.          
 

Avro Bölgesi’nden üst düzey bir yetkili ise Reuters’e yaptığı açıklamada,   böyle bir anlaşma olmadığını söyleyerek, Guardian’ın iddiasını yalanladı.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 19 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD Merkez Bankası faiz oranlarının izleyeceği yola netlik kazandırmaya çalışırken, Fed Başbakanı Ben Bernanke, Fed'in bir politika aracı...

Kapat