Memurun Zam Nisan’a Kaldı

Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşları ocak ayından sonra, Şubat ve Mart ayına da yetişmiyor. 2.5 milyon memur ile 1.8 milyon memur emeklisi zamlı maaşları ve üç aylık farkı ancak Nisan ayında alabilecek. Memurun zamlı maaş alabilmesi için toplu sözleşmeye ilişkin yasa tasarısının Meclis’te kabul edilerek kanunlaşması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis’e sevk edilen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınıp alt komisyona gönderildi. Bu yüzden süreç uzadı ve zamlı maaşların 15 Nisan öncesine yetişmesi neredeyse imkansız hale geldi. 

 
Halen alt komisyon görüşmeleri süren toplu sözleşme yasasının önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesine başlanacak. Daha sonra ise yasa, Genel Kurul’a gelecek. Genel Kurul’da kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi zamlı maaşlar için yeterli değil. Bu aşamadan sonra toplu sözleşme süreci başlayacak.
 

TARAFLAR MART’TA MASAYA OTURACAK

 
Zaman Gazetesi’nin haberine göre toplu sözleşme için taraflar Mart ayında masaya oturacak. Toplu sözleşme görüşmeleri bir ay içinde tamamlanacak. Buna göre Mart ayının ilk 15 günü hükümet ile sendika yetkilileri arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri ile geçecek.
 

ZAMLI MAAŞLAR EN ERKEN 15 NİSAN’DA

 
Masada anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Çıkacak sonuca göre zamlı maaşlar en erken 15 Nisan’a yetişecek. Yasanın Meclis sürecinin uzaması halinde zamlı maaşların Mayıs ayına kalma ihtimali de söz konusu. 2.5 milyon memur ile 1.8 milyon memur emeklisinin zamlı maaşı 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Zamlı maaşların Nisan ayında ödenmesi halinde 4.5 aylık zam farkı da verilecek. Zam farkları, maaşla birlikte tek seferde ödenecek.

 
Memurlara toplu sözleşme hakkı tanıyan düzenleme 12 Eylül referandumu ile Anayasa’ya girdi. Ancak Anayasa’ya giren toplu sözleşme hakkının kullanılabilmesi için gerekli yasa çıkarılamadı. Bu nedenle 2011, memur için zam pazarlığının yapılamadığı yıl oldu ve 2012′nin zam oranları belirlenemedi.  

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Twitter Bağımlılığı Alkolden Betermiş

ABD’de Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma, teknoloji bağımlılığının ne derece vahim bir boyut kazandığını bir kez daha...

Kapat