Memura Toplu Sözleşme Var, Grev Hakkı Yok

 

 

AKP 12 Eylül referandumu ile anayasaya giren kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı tanıyan taslağı Bakanlar Kurulun’da imzaya açtı.  Ancak, TBMM’de de kabul edilmesi beklenen taslakta grev hakkı yok, toplu sözleşmeler sadece sosyal ve mali haklarla sınırlı.  Daha da önemlisi, uyuşmazlık halinde başvurulacak Hakem Kurulun’da çoğunluk devlet temsilcilerinde kaldığı için toplu sözleşme hakkının memurların ücret pazarlıklarında sonucu değiştirmesi zor.  Memur, tarih boyunca olduğu gibi, devlet önüne ne atarsa onunla yetinecek.

 

 

Memurlara toplu sözleşme hakkı veren taslak, Bakanlar Kurulunda imzaya açıldı—Dünya Gazetesi

 

 

Memurlara toplu sözleşme imkanı sağlayan düzenlemede sona gelindi. Bakanlar Kurulunda imzaya açılan 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarı Taslağı’na göre, toplu sözleşme görüşmeleri, genel toplu sözleşme ve hizmet kolu toplu sözleşmesi olmak üzere iki düzeyde yürütülecek. Toplu sözleşmenin kapsamı mali ve sosyal haklarla sınırlandırılacak.

Taslakla, düzenleme ile sendika üyesi olabilmek için adaylık ve deneme süresini tamamlama şartı kaldırılarak, işçi statüsü dışındaki bütün kamu çalışanlarının sendika üyesi olabilmesi imkanı getirildi.

Taslakta yapılan düzenlemeler ile 100 ve daha fazla kamu görevlisinin çalıştığı işyerlerinin amir ve yardımcılarıyla özel güvenlik personeli için kanunda öngörülen sendika üyeliği yasağı kaldırıldı.

Görüşmeler eylülde

Toplu sözleşme görüşmeleri, eylül ayında içinde yapılacak.2011 yılı toplu sözleşme görüşmeleri ise kanunun yürürlüğe girmesini müteakip 30 gün içerisinde başlaması öngörüldü.

2 yıl geçerli olacak

Toplu sözleşmeler iki yıl geçerli olacak. Toplu sözleşme ikramiyesi hariç diğer toplu sözleşme hükümlerinden tüm kamu görevlileri faydalanacak. Toplu sözleşme hükümlerine göre kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yapılan oransal artışlar, kamu görevlilerinin emeklilerine de yansıtılacak.

Hakem Kurulu 11 kişi

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, kamu işveren heyetinden 4, kamu görevlileri sendikaları heyetinden 4, Devlet Personel Başkanlığının göstereceği 7 öğretim üyesi ile kamu görevlileri sendikaları heyetinin göstereceği 7 öğretim üyesi arasından Kamu İşveren Heyet Başkanınca belirlenecek birer öğretim üyesi ile Başkan olarak görevlendirilen Sayıştay Başkanı olmak üzere 11 kişiden oluşacak.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Burcu Ünüvar: Balayı Bitti

Merkez Bankası (MB) yılın son Enflasyon Raporu’nu (ER) açıkladı. Atılabilecek adımlar konusunda MB büyük bir yenilikle karşımıza çıkmıyor. Ancak faiz...

Kapat