Memur Zammı Rötarının Asıl Sebebi

Yaklaşık 2.5 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin beklediği toplu sözleşme yasası, sendikalar ile bürokratlar arasındaki uzlaşmazlığa takıldı.

Şubat sonuna kadar Meclis görüşmelerinin tamamlanması öngörülen tasarının, henüz alt komisyon çalışmaları bile sonuçlandırılamadı. Tasarı, Ocak ayı sonunda Meclis’e sunulmuş ve Şubat başında da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınmıştı. Star’ın haberine göre Plan ve Bütçe Komisyonu da sendikalardan gelen talepler doğrultusunda tasarıyı alt komisyona havale etti.

NİSAN’A DA YETİŞMEYEBİLİR

Alt komisyon, bir ayda bir kez tasarı üzerinde bürokratlardan bilgi almak için toplandı. Bu toplantının ardından sendikalar ile bürokratların yeniden çalışması kararlaştırıldı. Yapılan görüşmelerde sendikalar iş kolu, yetki başta olmak üzere bir çok konuda ek taleplerde bulundu. Bürokratlar bu taleplere karşı çıktı. Yaşanan bu uzlaşmazlık nedeniyle de alt komisyon raporunu üst komisyona sunamadı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçen hafta memur zamlarının Nisan ayında ödenmesinin mümkün olduğunu bildirmişlerdi. Ancak alt komisyon çalışmalarının uzaması, memur zamlarının Nisan’a yetiştirilmesi umudunun kaybolmasına yol açtı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Petrol Çıksın Diye Dua Ediyor

Dünyada herkes petrol fiyatları düşsün diye beklerken; üstelik de seçime gidiyor olmasına rağmen bunun tam tersini arzulayan bir siyasetçi var:...

Kapat