Mehmet Kazancı: Hükümete Mahçubum

Elektrik dağıtım özelleştirmesine son nokta kondu, tabutuna son çivi çakıldı.  Mehmet Kazancı SABAH’a konuştu.  “Ben yokum, Karamehmet kendine yeni ortak bulsun.”  Böylece konsorsiyumun 31 Mayıs’ta 3 dağıtım bölgesi  için ödeme yapmayacağı da kesinleşti. Zarar belli değil.  MMEKA’nın almaktan vazgeçtiği bölgeler diğer katılımcılara teklif edilecek.  Peki onlar alacak mı?

 
Kazancı:  Herkes yoluna…

 
Boğaziçi ve AYEDAŞ elektrik dağıtım ihalelerindeki ortaklıkla ilgili son noktayı koyarak, “Artık ben yokum. Ortaklık bitti. Yollarımız ayrıldı” diyen Kazancı, Karamehmet’in yaptığı yanlışları düzeltmesi ve hukuki prosedürü yetiştirmesi durumunda yoluna bakabileceğini söyledi. Kapının önüne konulmak istendiğini anlatan Kazancı, kanuni haklarını aramaya devam edeceğini söyledi.

 
ORTAKLIK BİTTİ
 
“Bundan elektrik dağıtım ihaleleri ne olacak?” sorusuna ise, “Karamehmet yaptığı yanlışları düzeltir ve hukuki prosedürü yetiştirirse yeni ortak bulur ve yoluna devam eder. Bugün bu hataları düzeltirse kendi başına elektrik ihalelerini devralabilir. Artık ortaklık yoktur. Hükümete, Sayın Başbakan’a ve bakanlara mahcup olduk. Böyle bir şeyi ummazdım” dedi.

 
KAPI ÖNÜ PLANI

 
“Yaktığımız teminatla satılan elektrik bölgeleri var” diyen Kazancı, “Şirketi ele geçirip Kazancı’yı kapı önüne koyalım dediler” dedi. Kazancı, Başkent Doğalgaz A.Ş. için bankaların neden kredi vermekten vazgeçtiği ve son ana kadar pazarlıkların devam ettiği sorusuna ise “Ortaklık yapısındaki bu krizi gören bankalar kredi vermek istemedi. Başta Karamehmet’le böyle konuşmamıştık” yanıtını verdi.
 

TESADÜFEN ÖĞRENDİM

 
Ortağı Karamehmet’in şirketi ele geçirme operasyonunu yürüttüğü ve kendi çalışanları ile anlaştığını aktaran Kazancı, ortaklıklarını ayıran süreci şöyle anlattı: “Elektrikte de doğalgazda da Mehmet Emin Karamehmet’le yola çıktığımızda finansman ondaydı, finansmanı o çözecekti. Bu süreçte birçok kredi buldu ama maalesef şirketi ele geçirmek istedi. Şirketin avukatlarını ve benim ekibimden çalışanımı bağladı. Benden habersiz Çankaya Doğalgaz A.Ş. diye şirket kuruldu. Ben bunu ana şirket MMEKA’ya gelen bir yazıdan tesadüfen öğrendim” dedi.
 

SAVCILIĞA BAŞVURDUM

 
Durumu öğrendikten sonra hem savcılığa hem mahkemeye başvurduğunu anlatan Kazancı, “Savcılık dolandırıcılık olduğu için konuyu mali şubeye sevk etti. Mali şube Çankaya ve MMEKA’daki yönetim kurulu üyelerine soruşturma başlattı. Bu süreci de maalesef ortağım Mehmet Emin Karamehmet organize etti. Başkent Gaz’ın devralma sürecinde hem EPDK hem Özelleştirme İdaresi ile görüştüm. Mali şubeye müşteki sıfatı ile ifade verdim. Onlar da süreci incelemeye aldı. Tabii bunu duyan bankalar kredi vermekten vazgeçti ve teminatımız yandı. Ortaklık baştan yanlış olmuş” dedi.

 
Semerci:  Tüm bölgeler etkilenecek

 
Haberturk’te yazan Yavuz Semerci, artık elektrikten para beklemeyin tavsiyesinde bulundu.  “Elektrik dağıtımından para beklemeyin” diye başlık atan Sn Yavuz Semerci, diğer teklif sahiplerinin de bölgeleri devralmak yerine dah düşük fiyattan yeni ihaleye girebileceğini önerdi.  Yanlış hesap Bağdat’tan dönermiş ama, hükümet bile bile İki Mehmet’in yanlış hesabına göz yumdu, orta vadeli programın içine dinamit koydu.

AY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ IMF'nin Avrupa'nın ekonomik görünümü raporunda, Euro Bölgesi'nde borç batağındaki ülkelerin mevcut krizin yayılmasını önlemeye çalışmak için ''sıkı'' reform...

Kapat