Meclisin 25. Başkanı: Cemil Çiçek

TBMM’de üçüncü turunda 322 oy alan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek yeni başkan olarak seçildi. Tunca Toskay ise 52 oy aldı.

Teşekkür konuşması yapan Çiçek “Görevimiz, TBMM’yi çatışmanın değil, uygarca konuşmanın anlaşmanın merkezi haline getirmeliyiz. Parlamentoyu sorunun parçası, kaynağı yapmadan, çözümün meşru adresi haline getireceğiz.” dedi.

Meclis Başkanlığı için AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay ve AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal aday olmuştu.
 

İLK TURDAKİ OYLAMA BAŞARISIZ OLDU
 

TBMM Başkanı seçilebilmek için, yapılacak gizli oylamaların ilk ikisinde üye tamsayısının üçte ikisinin (367), üçüncü oylamada da üye tamsayısının salt çoğunluğun (276) oyunun alınması gerekiyor. Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday başkan seçilmiş olacaktı.
 

Cemil Çiçek ilk tur oylamada 302 oy aldı. MHP’nin adayı Tunca Toskay 50 oy. AKP’nin diğer adayı Zenkif Kazdal 23 oy alarak adaylıktan çekildi. İkinci tur oylamada Cemil Çiçek 322, Tunca Toskay ise 52 oy aldı.

  
CEMİL ÇİÇEK KİMDİR?
  

Cemil Çiçek, 15 Kasım 1946′da Yozgat’ta doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Çiçek, 10 yıl serbest avukatlık yaptı, daha sonra Yozgat Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.
 

Anavatan Partisi’nin kurucu üyesi olan Çiçek, 18. Dönem Yozgat; 20, 21, 22. ve 23. Dönem Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Çiçek, 46, 47 ve 53. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 58 ve 59. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı yaptı. Çiçek, 60. Hükümet’te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına getirildi, hükümet sözcülüğünü üstlendi.
 

24. Dönemde AK Parti Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye giren Çiçek, İngilizce ve Fransızca biliyor. Çiçek, evli ve 3 çocuk babası.

 
Cemil Çiçek, TBMM Başkanlığını üstlenen 25. isim oldu.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Morgan Stanley, Türkiye İçin Enflasyon Tahminini Düşürdü

Morgan Stanley, Haziran ayı enflasyon verilerinin süpriz şekilde  düşük gelmesinin TCMB’nin uygulamakta olduğu ortadoks olmayan politikalar için elini güçlendirdiğini bildirdi....

Kapat