MB Faiz Koridorunu Değiştirmedi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faiz oranının yüzde 5′te, borç verme faiz oranının yüzde 11,5′te, politika faizi oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 5,75′te sabit tutulmasına karar verdi.

 
Bankanın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

 
“Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid etmektedir. Yılın ilk çeyreğinde tüketim talebinde belirgin bir yavaşlama gözlenirken öncü veriler ikinci çeyrek için ılımlı bir toparlanmaya işaret etmektedir. İhracat istikrarlı artış eğilimini korumaktadır. Bu doğrultuda, petrol fiyatlarının yüksek seyrine rağmen, cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceği öngörülmektedir.

 
Enflasyon gelişmeleri Ocak Enflasyon Raporu öngörüleri ile uyumlu bir seyir izlemektedir. Bununla birlikte, yakın vadede maliyet unsurlarında gözlenen gelişmelerin beklentiler üzerindeki etkisini önlemek amacıyla, Merkez Bankası ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir. Önümüzdeki dönemde enflasyonu etkileyen unsurlar yakından takip edilerek gerekli görülen günlerde ek parasal sıkılaştırma uygulaması tekrarlanabilecektir.

 
Ayrıca toplantıda, likidite tahminleri de göz önüne alınarak, haftalık ve aylık Türk lirası fonlama miktarına dair belirlenen aralıklar gözden geçirilmiştir. Bunun yanı sıra, zorunlu karşılıkların altın cinsinden tutulabilecek oranlarına ilişkin bazı teknik düzenlemeler yapılması uygun görülmüştür.
 

Kurul, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle para politikasında esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirtmiştir. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır”

 
“MB’NİN ALTIN REZERVİ 2.2 MİLYAR DOLAR ARTACAK”

 
Altın munzamda bazı teknik değişiklikler yapıldığını belirten banka, munzam değişiklikleriyle altın rezervinin 2.2 milyar dolar artacağını açıkladı. Altın munzam karşılıklarunda oranın yüzde 10′dan 20′ye çıkartıldığına da yer verildi. Yeni uygulamanın 30 Mart’tan itibaren geçerli olacağı, tesis döneminin ise 13 Nisan’da başlayacağı ifade edildi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bal Firmalarına Ağır Ceza

Reklam Kurulu, reklamlarında “organik bal” “kalite ödüllü bal”, “birçok hastalığa iyi gelen bal” gibi ifadeler kullanarak tüketiciyi aldatan 2 bal...

Kapat