MB Faiz Koridorunu Daralttı

TCMB faiz kararını açıklıyor…

 

TCMB borç verme faizini yüzde 12.5′den yüzde 11.5′e indirdi. Politika faizi oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 5,75′te sabit bıraktı.

 
Merkez Bankası, açık piyasa işlemleriyle ilgili olarak 27 Mart  2012 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının, yapılan TL likidite öngörüleri çerçevesinde 3 milyar TL ile  7 milyar TL arasında olmasını kararlaştırırken, 2012 yılı Para ve Kur  Politikası metninde yer alan likidite yönetimi stratejisi çerçevesinde  başlanan bir ay vadeli repo ihaleleri ile 24 Şubat – 29 Mart 2012  döneminde açılacak her bir ihale miktarına ilişkin üst sınırı 5 milyar  TL’den 6 milyar TL’ye yükseltti.     

 
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:     
 

“Merkez Bankası, 25 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı duyuru ile  bankaların likidite yönetimlerini kolaylaştırmak ve toplam fonlama maliyetlerini öngörebilmelerine yardımcı olmak amacıyla bir hafta  vadeli repo ihalesi ile sağlamayı planladığı fonlama miktarı hakkında  kamuoyunu düzenli olarak bilgilendireceğini açıklamıştır. Bu  doğrultuda, bir hafta vadeli repo ihalesi ile sağladığı vadesi gelmemiş toplam fonlama stoğu  (haftalık vadeli fonlama miktarı) için  her bir zorunlu karşılık döneminde planlanan alt sınırı Reuters  sisteminin “CBTF” sayfasında ilan etmeye devam etmektedir. Söz konusu  uygulamanın devamı olarak, her Para Politikası Kurulu toplantısında  bir sonraki Kurul toplantısına kadar miktar ihalesi yöntemi ile  düzenlenen bir hafta vadeli repo ihalelerine ilişkin günlük fonlamanın  alt ve üst sınırları belirlenerek Reuters sisteminde aynı sayfada ilan  edilmektedir.      

 
Bu çerçevede, Para Politikası Kurulu’nun 21 Şubat 2012 tarihli  toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 27 Mart 2012 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal  günlerde fonlama tutarının, yapılan TL likidite öngörüleri çerçevesinde 3 milyar TL ile 7 milyar TL arasında olması  kararlaştırılmıştır.      
 

Ayrıca, 2012 yılı Para ve Kur Politikası metninde yer alan  likidite yönetimi stratejisi çerçevesinde başlanan bir ay vadeli repo  ihaleleri ile 24 Şubat – 29 Mart 2012 döneminde açılacak her bir ihale  miktarına ilişkin üst sınır 5 milyar TL’den 6 milyar TL’ye  yükseltilmiştir.     
 

Likidite koşullarında öngörüler dışında önemli bir değişiklik  gözlendiği istisnai durumlarda planlanan limitlerin dışında fonlama yapılabilecektir.”  

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Bant Hareketine Devam Etmektedir…

EUR/USD ANALİZ Brüksel'de Yunanistan'ı önümüzdeki ayki tahvil itfasının öncesinde temerrütten kurtarmanın yollarını Avrupa Merkez Bankası'nın(ECB) kredilerinin, Euro Bölgesi ekonomisindeki durgunluğa...

Kapat