MB: Enflasyon Artmaya Devam Edecek

Merkez Bankası, nisan ayında 0,87 artan enflasyonun, mayısta da yukarıya doğru hareketleneceğini açıkladı. Mayısta işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklanan baz etkisiyle yıllık enflasyonun bir miktar daha artacağını tahmin eden Merkez, ithalat fiyatlarındaki artışların yansımalarının temel mal fiyatlarında sürdüğüne işaret etti.

 
Merkez Bankası, nisan ayı fiyat gelişmelerini açıkladı. Nisanda; tüketici fiyatlarının yüzde 0,87 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 4,26 seviyesine yükseldiğine işaret eden para otoritesi, buna rağmen gıda fiyatlarındaki düşüşün süreceğini kaydetti. Gıda fiyatlarındaki olumlu görünümün etkisiyle yemek hizmetleri fiyatlarındaki yavaşlamanın devam ettiğine dikkat çekerken, lokanta-otel grubu yıllık enflasyonunun aralık ayından bu yana 2,46 puan azalarak, yüzde 7,3 olduğunu vurguladı.

 
Ulaştırma hizmetleri fiyatlarının akaryakıt fiyatlarındaki artışların yansımalarına bağlı olarak sınırlı oranda yükseldiğini belirten Merkez Bankası, değerlendirmesinde, kira yıllık enflasyonunun da düşük düzeydeki seyrini koruduğu dile getirildi. Nisan ayında beyaz eşya fiyatlarındaki artış eğiliminin yavaşladığı, mobilya ve otomobil fiyatlarında ise yüksek artışlar olduğu ifade edilerek, enerji fiyatlarının nisan ayında uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak artışını sürdürdüğü, gıda ve alkolsüz içecekler grubunun yıllık enflasyonunun düşüş eğilimini nisanda da koruduğu ve 0,64 puan azalışla endeks tarihindeki en düşük seviye olan yüzde 2,83′e indiği kaydedildi.
 

MEYVEDEKİ ARTIŞI SÜT VE YUMURTA KURTARDI
 

Taze meyve fiyatlarındaki artışa rağmen süt, yumurta ve taze sebze fiyatlarındaki azalışlar neticesinde işlenmemiş gıda fiyatlarının düşüş kaydettiği ifade edilerek, böylelikle işlenmemiş gıda fiyatlarının 2008 yılı eylül ayından bu yana ilk kez yıllık bazda gerilediğine işaret edildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Fonuna 34 Bin Kişi Başvurdu

Türkiye İş Kurumu bünyesindeki İşsizlik Fonu’na nisan ayında 34 bin 62 kişi maaş için başvurdu. Geçen ay Fon’dan 172 bin...

Kapat