MB Beklemeyi Tercih Etti – Global Riskler Ön Planda

MB politika faizini %6.25’te sabit bıraktı. Munzama tarafında ise bir değişiklik olmadı.
MB notunda, son dönemde küresel ekonomide artan belirsizliklerin altı çiziliyor.
Dolayısıyla ek önlem almakta bir miktar çekimser kaldıklarını görüyoruz.
Dış talepte risklerin aşağı döndüğünü söyleyebiliriz.

 
Bu da aslında yakın vadede bir faiz artırımının kesinlikle söz konusu olamayacağını gösteriyor.
 

MB’nın değindiği bir takım noktalar
 

1-     İç talep 2010’daki güçlü toparlanmanın ardından daha ılımlı bir seyir izlemeye başladı (piyasa genel olarak bu görüşte değil, ekonomide güçlü seyrin devam ettiğini düşünüyor piyasalar)

 
2-      Dış talep ise zayıf görünümünü koruyor. MB tam da bu sebepten yani iç talep ile dış talep arasındaki ayrışmadan dolayı parasal sıkılaştırmada son derece temkinli. Bu görüşünü koruyor olması kısa vadede var olan politikanın devam edeceğini gösteriyor. Aynı doğrultuda kısa vadede bir faiz artırımı kesinlikle beklemiyoruz.
 

3-     Talep koşulları da enflasyonist bir görünümü işaret etmiyor. Piyasalar MB’na oranla enflasyon tarafında daha endişeli.
Çekirdek enflasyonda ise kısa vadede dalgalanmalar olabilir. Tamamen piyasa beklentisi ile aynı yönde.

 
4-     Önlemlerin, içinde bulunduğumuz çeyrekte yavaş yavaş etkilerinin görülmesi bekleniyor. MB, cari açık üzerindeki etkilerin yılın son çeyreğinde belirginleşmesi bekleniyor.

 
MB yeni politika kombinasyonuna baz oluşturan koşulların halen daha geçerli olduğuna değiniyor. Bu da var olan politikanın devam edeceği anlamına geliyor.

 
Tahvil: TCMB’nin bu ayki munzam kararına ilişkin belirsizlik nedeniyle piyasada satışların arttığını ve yatırımcıların risk azaltmaya gittiklerini görmüştük. Bu nedenle ilk aşamada tahvil piyasasında açık pozisyonların kapatıldığını görüyoruz. TL likiditesinin mevcut seviyelerden daha fazla daralmayacak olması da yine olumlu… Haziran-Temmuz aylarındaki arzın da çok sınırlı olması nedeniyle yaz aylarında faizlerde düşüş görüleceğini düşünüyor ve gösterge tahvilde alım öneriyoruz.
 

Döviz: FX munzam karşılıklarda bir artışa gidilmemiş olması, zaten bir süredir cari açık kaygılarıyla artmış bulunan çıkışların, TCMB eliyle hızlandırılmayacağını gösteriyor. Bu bakış açısı ile dövizde bir miktar rahatlama görülmesi beklenebilir. Ancak TCMB’nin faiz artırımına yakın vadede gitmeyeceği sinyali veriyor olması TL’ye olan talebi de azaltacaktır. Bu çerçevede TL’de kısa vadede bir değer kazancı görülse dahi cari açık ve dış piyasaların etkili olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Alman Bankaları Stres Testlerini Geçti

Dei Zeit gazetesinin Alman bankacılık sektörüne yakın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, elde edilen ilk verilere göre Alman bankaları  Avrupa...

Kapat