Matmazel LaGarde: Dünya Görünümü Son 3 Haftada İyice Bozuldu

 

 

Cuma-Cumartesi Paris’de yapılan G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları Zirvesi alışımadık gelişmelere tanıklık etti. Zirve deklarasyonunda AB’ye “aklını başına toplaması yönünde” siyasette görülmemiş sertlikte bir uyarı yapılırken, IMF Başkanı Matmazel LaGarde de küresel görünümün hızla bozulduğunu itiraf etti.

 

Christine LaGarde’ye göre son 3 haftada küresel görünüm iyileşmek yerine çok dah bozulmuş olabilir.  Ayrıca gelişen ekonomiler de artık Avrupa’nın çok borçlu ülkeler ve bankacılık krizinin kendilerne bulaşacağından çok korkmaya başladı.

 

LaGarde, “Piyasalarda son haftada bir miktar iyileşme gözlense de bunun reel ekonomiye yansımadığı kesin. Gelişmekt olan ülkeler bulaşmadan çok korkuyor” diye devam ederken, IMF’nin AB’ye ve krizin bulaşmasından dolayı sıkıntı yaşayan devletlere likidite sağlamak için yeni araçlar geliştirdiğini de müjdeledi.

 

IMF’nin Çin ve Brezilya gibi ülkelerin ihraç edilen katılım paylarını satın alacağı özel bir fon kurarak AB Kurtarma Fonu EFSF’ye destek sağlaması G-20 Zirvesin’e masaya getirilen önerilerden biriydi, ama ABD-Japonya-Avustralya bloğu veto etti.  Yine de ABD Hazine Bakanı Geithner AB’nin somut ve güvenilir bir yol haritası açıklaması halinde IMF kaynaklarının da krizin çözümüne yardımcı olmak üzerek kullanalmasına karşı çıkmayacaklarını açıkladı.

 

Zirve kenarında konuşan AMB Başkanı Trichet ise İtalya ve İspanya gibi, devletlerin DİBS pazarında bozgunu önlemek için alışılmamış önlemler aldıklarını açıkladı.  AB’nin 23 Ekim’de piyasaları ikna edecek bir banka kurtarma planı açıklamaması halinde, panik atakları yeniden başgösterebilir.  Bu durumda, Türkiye gibi para birimi zayıf  olarak algılanan ekonomilere  saldırılar başlarken, AB de resesyona girebilir.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

  Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek...

Kapat