Marka Değerimiz 373 Milyar Dolar

 

 

Bu rakam, Türkiye’nin dünyanın en değerli 19′uncu, Avrupa’nın ise en değerli 10′uncu ülke markası olduğunu ortaya koyuyor.Brand Finance’ın araştırma sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’nin marka değerinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 19,8 artarak 373 milyar dolara yükseldiği vurgulandı.

 

Bu değerle ilk kez en değerli 20 ülke markası arasına giren Türkiye, aralarında Avusturya ve Danimarka’nın da bulunduğu birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktı. Türkiye ayrıca ulaştığı bu değerle Avrupa’da da en değerli 10 ülke markası arasında yer almayı başardı. Listede ilk 3 sırada ABD, Almanya ve Çin yer alıyor.

Çeşitli şehirlerde yıllardır düzenlediği Brand Finance Forum’u Türkiye’de ilk kez 24 Kasımda, “Markamın Değeri=İşimin Değeri” temasıyla gerçekleştirmeye hazırlanan Brand Finance’in yaptığı araştırma, Türkiye’nin Tayvan, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İrlanda gibi ülkeleri geride bıraktığını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz aylarda “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesini de yayınlayan Brand Finance’ın Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, bugüne kadar ülke markasının, yurt dışında markalaşma önünde zorluk oluşturduğunu ileri süren iş dünyasının, bu tabloyu değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti. Ülkelerin marka değerinin belirlenmesinde, ekonomi politikaları, GSMH, işsizlik oranı, turizm geliri, ülke risk algısı, rekabet gücü, sağlık hizmetleri, toplam ihracat, bankacılık sistemi gibi göstergeler göz önünde bulunduruluyor.

 

 

Bu haberin devamını Hürriyet Ekonomi sayfalarından takip edebilirsiniz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14-18 Kasım 2011 Haftaya Bakış Analizi

EUR/USD ANALİZ Önce Yunanistan şimdi ise İtalya. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanılan borç sorunları hiç şüphesiz bu aralar gündemden düşmemektedir. Şuanda...

Kapat